YAZARLAR

Viyana Eyalet ve Belediye Meclisi Seçimleri Analizi

Heyecanla beklenen Viyana belediye seçimlerini geride bıraktık- sonuçlarla ilgili kısa bir analizin vakti geldi.

SPÖ, ideolojik kalesi olarak bilinen Viyana’da seçmenlerin %41,62 oyu ile bu seçimi geride bıraktı.

FPÖ yaklaşık %23 oy kaybı ile bu seçimin mağlubu oldu, bunun en önemli sebebi ise parti içi bölünme -yani eski parti başkanı Heinz-Christian Strache’nin kendi kurduğu “Liste HC” ile seçime katılması diyebiliriz.

FPÖ’nün ana seçmen kitlesi bu şekilde kısmen ikiye bölünmüş olup ciddi bir oy kaybına yol açarken, bu durumun bir diğer etkisi ise Strache’nin kurmuş olduğu Liste HC için %3,27 ile Viyana belediye meclisinin dışında kalmış olması.

Yeşiller %14,80 ile belediye meclisinde yerlerini garantilemiş oldu ve 2015 seçimi ile mukayese edildiğinde oy oranında kayda değer bir değişiklik olmadı. Yeşiller için genel sayılarda çok fazla değişkenlik görünmese de, Viyana’nın GRÜNE Partisi’nin hakim olduğu Leopoldstadt Bölgesinde SPÖ’nün çoğunluğu yeniden kazanması ilgi çeken bir gelişme oldu.

ÖVP geçen seçimlere göre yaklaşık %11 bir oy artısı ile %20,43 ile Viyana belediye parlamentosunda sandalye sayısını artırdı.

NEOS ise %7,47 bir oy oranı ile pozisyonunda sabit kalmayı başaran bir parti.

Geleneksel ve büyük partilerin seçim sonuçlarına bakarak elbette hem Viyana hem Avusturya geneli için bir trend yakalamak mümkün, fakat bu seçimde özellikle diaspora tarafından merakla beklenen, yeni kurulmuş olan SÖZ Partisi’nin seçimden alacağı sonuçlar idi.

Viyana’da beş yeni kurulmuş, “Kleinpartei” olarak adlandırılan parti bu seçime katıldı.
1. “Bierpartei”- Viyana genelinde %1.8 oy aldı, bu küçük ve yeni kurulmuş bir parti için güzel bir başarı ancak burada dikkate alınması gereken bir husus var. Bira Partisi medyanın dikkatini mizah kullanarak çekti. Yani aslında parti, programı ve içerikten çok ismi ile dikkat çekmeyi ve seçmene ulaşmayı başardı.

2. “LINKS”- %2,06 bir oy oranı ile Viyananın bir çok bölgesinde adaylarını encümen olarak göndermeye hak kazandı. LINKS yeni kurulmuş ve büyük partiler kadar maddi imkâna sahip olmayan bir parti olsa da burada gerek solcu örgütler ile iş birliği gerek ise başka solcu partilerin altyapısından yararlanarak ve ayrıca siyasi arenaya yabancı olmayan birçok adayından dolayı bu yarışa gayet iyi bir pozisyonda başladı. Dolayısıyla bu sonuç çok şaşırtıcı değil. Belediyelerde sol partilerin seslerinin güçlenmesi ise elbette burada yaşayan azınlık için her halükârda olumlu bir gelişme.

3. VOLT- Yeni kurulmuş olan VOLT Partisi bu seçimde %0,01 ile çok ses getiremeyen küçük partilerden oldu.

4. Liste HC- FPÖ Partisi’nden İbiza Skandalı sonrası ayrılan Strache, yeni kurmuş olduğu partisi ile Viyana Belediye Parlamentosuna girmeyi başaramadı. Aşırı sağ partilerin güç kaybetmesi ise bu seçimin en olumlu gelişmesi oldu.

5. SÖZ Partisi ise çoğunluğunu azınlıkların oluşturduğu ve parti programında azınlıklara yönelik yine azınlık olan insanların bizzat kendilerinin geliştirmiş olduğu somut çalışmalar bulunduran tek parti. Aynı zamanda özellikle müslümanlara karşı ırkçılığı açıkca dile getiren ve bununla ilgili yaptırımları programına dahil eden yine tek parti olan SÖZ Partisi, bu seçimde %1,20 oy oranı ile Viyana’da birçok eyalete encümen yollamaya hak kazandı.

SÖZ Partisi’nin %1,20 Oyu Bizi Neden Sevindirmeli?
%1,20, bu sayı ilk bakıldığında bir başarı gibi görünmese de, demokrasi ve azınlıkların siyasi temsiliyeti için çok büyük bir kazanç ve doğru yöne atılmış olan büyük bir adım.

Bir ülkenin demokrasisi ancak o ülkelede yaşayan azınlıkların temsiliyeti kadar gelişmiştir.

Son yıllarda sol partilerin seçmen kaybetme korkusu ile siyasi üslup açısından gittikçe sağ partilere yaklaşması, özellikle müslüman azınlığın hayatını her alanda ciddi anlamda etkilemekte.

Bizlerin siyasi temsiliyetini sağlayamadıkları gibi, çoğu zaman ırkçı söylemlere ve yaptırımlara sessiz kalıyor, hatta zaman zaman bu ırkçılığı destekliyorlardı.

Siyasi arenada alternatif olabilecek bir parti olmadığı için ise özellikle sol partiler temsil etmedikleri azınlıklardan seçimler geldiğinde oy isteyebiliyorlardı- biz ise genelde “kötünün iyisi” diyerek pusulada yine onları işaretliyorduk.

Genç İnsanları Topluma Kazandırmak
Bir diğer olumlu etkisi ise genç insanların siyasetle yakından ilgilenip, kendilerini bu alanda geliştirmeleri için onlara imkân sunulması. Şimdi yolun başında olan bu genç isimler beş yıl sonra, yani bir dahaki seçimde çok başarılı birer siyasetçi olma potansiyeline sahipler.

Projeler, Maddi İmkân ve Sorunlarımıza Gerçekçi Çözümler
Viyana’nın birçok bölgesinde bire bir temsiliyet sağlayacak olan SÖZ Partisi, aynı zamanda başörtülü iki kadın encümenini Viyana’nın 10. ve 20. bölgelerinde olmak üzere öne çıkardı. Bu aynı zamanda siyasi ve toplumsal alanlarda kadın-erkek eşitliği açısından çok önemli bir adım.

Partinin alacağı maddi destek ise burada yaşadığımız birçok sosyal sorunlara çözüm getirebilecek projelerin önünü açacak, aynı zamanda parti özellikle gençlere yönelik eğitimler ve programlar gerçekleştirme imkânına sahip olacak.

Kısacası bizim burada azınlık olarak gerçek sorunlarımıza artık çözüm üretebilme potansiyeline sahip bir siyasi kuruluş mevcut.

Potansiyeli yüksek olduğu kadar, SÖZ Partisi toplumdaki konumu itibari ile hata yapmaya ve yanlış kararlar almaya da müsait bir kuruluş.

Hem yaşadığı ülkenin siyasi dengelerini dikkate almak, hem siyasi dile özen göstermek, hem de temsil etmek istediği insanların hassasiyetlerini göz önünde bulundurmak- bu durum bazen içerisinden çıkılması güç bir siyasi labirente dönüşebilir. Özellikle seçim süreci boyunca yine diaspora toplumun belirli kesimlerinden gelen saldırılar ile mücadele eden yeni bir oluşumun bu baskı karşısında bazı stratejik hatalar yapması kaçınılmazdı.
Bu şartlarda elde edilen sonuç çok başarılı. Önümüzdeki yıllarda kırmızı çizgilerini, prensiplerini ve özünü belirleyip adımlarını bunlara göre atarlarsa çok daha başarılı sonuçlar elde edeceklerine inanıyorum.
Buna toplum olarak gerçekten çok ihtiyacımız var!

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"