DÜNYAYAN MANŞET

AB Çocuk İstismarına Karşı Daha Güçlü Mücadele İstiyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çocukların cinsel istismarına karşı Avrupa genelinde mücadeleyi güçlendirmek istiyor. AB Komisyonu İçişleri Komiseri Ylva Johansson, ”Suçluların bütün ülkelerin yardımıyla takip edilmesi, yakalanması ve yargılanması gerekir. Bunun için bir Avrupa Stratejisi hayata geçecek.”
Ylva Johansson, ”Avrupa’da internet ortamında çocuk pornografisi materyallerine yönelik şikâyet ve tespitlerin sayısı 2010 yılında 23 binden 2019’da 800 bine yükselmiştir. Dünya çapında, bildirilen vakalar ise bir milyondan 17 milyona yükseldi. Koronavirüs krizi sırasında, vaka sayısı tekrar önemli ölçüde arttı. İnternet sitelerinin neredeyse yüzde 90’nı Avrupa’da, özellikle de Hollanda’dan kontrol ediliyor. Emniyet birimlerinin ülkeler arasında koordine olması ve gerektiğinde polisin sınır ötesi operasyonlarla suçlulara nefes aldırmaması için ortak bir Avrupa Stratejisi gerekiyor. Bu noktada yetkili birimlerde görev alan polislerin daha fazla eğitime ve daha iyi teknolojik imkânlara ihtiyacı var. Ayrıca büyük internet şirketlerinin de sorumluluk almasını bekliyoruz.”

ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI NELER YAPILABİLİR
Cinsel istismar suçu, çocuklarla yakın ilişkisi olan veya çocuğa yabancı herhangi bir yetişkin tarafından işlenebilir. Ayrıca bir çocuk da başka bir çocuğu bilerek ya da bilmeyerek cinsel istismara maruz bırakabilir.

İNSANİ SORUMLULUK
Çocuğa yönelik istismara doğrudan şahit olan veya bu konuda duyum alanlar istismarı bildirmek durumundadırlar. İnsani ve yasal bir sorumluluk olan bu bildirimlerin devletlerin ilgili kurumlarına yapılması gerekmektedir.

ÇOCUKLARI BİLİNÇLENDİRİN
Küçük uyarılarla cinsel istismara karşı bilinç oluşturmak için uzmanların önerileri:
* Kimsenin sizi eve ya da gideceğiniz yere bırakma teklifini kabul etmeyin.
* İnternette kişisel bilgilerinizi, telefon ve adresinizi paylaşmayın. Burada tanıştığınız biri ile buluşmayın.
* Gerektiğinde ‘Hayır!’ demekten çekinmeyin.
* Çocukların doğru arkadaşlıklar kurmasına destek olun.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"