AVUSTURYAEĞİTİMGENÇLİKYAN MANŞET

ALMANCA TEŞVİK SINIFLARINA KIRMIZI KART

Araştırma: Öğretmenlerden Birlikte Eğitime Büyük Destek

Viyana Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iki yıl önce Başbakan Sebastian Kurz liderliğindeki Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ) koalisyon hükümeti tarafından hayata geçirilen Almanca teşvik sınıflarından öğretmenler oldukça şikâyetçi.

(Eski) Hükümetin Hedefi Tutmadı
Skandallarla son bulan ÖVP-FPÖ hükümetinin, ciddi eleştiri ve tepkilere rağmen ülkede entegrasyon sürecinde ilerleme sağlama ve göçmen çocukların Almanca dil bilgilerini geliştirmek hedefiyle hayata geçirdiği bu sınıfların işe yaramadığı, bizzat öğretmenlerin görüşüyle ortaya çıkmış oldu.

1267 Öğretmenle Araştırma
Çalışmayı yürüten ekip yöneticisi Susanne Schwab’ın kamuoyuyla paylaştığı sonuçlara göre, Almanca teşvik sınıflarında görev alan 1267 öğretmenin yüzde 64’ü, sistemin verimli olmadığı, yüzde 36’sı faydalı olduğu yönünde görüş bildirdi.

Farklı Yaş ve Dil Seviyesindeki Çocuklar Aynı Sınıfta
Öğretmenlerin büyük bölümü, çocukların Almancayı genelde kendileriyle yaşıt öğrencilerden öğrendiğini, ancak Almanca teşvik sınıflarında bunun mümkün olmadığını belirtiyor. Yine bu sınıflarda belirli bir seviyenin olmadığı, farklı yaş gruplarından ve Almanca dil bilgisi seviyesinden çocukların aynı sınıfta ve aynı eğitime tabi tutulmasının fayda sağlamadığı, eğitmenler tarafından savunuluyor.

Öğretmenler Yetersiz Kalıyor
Araştırmada görüş belirten öğretmenlerin yüzde 40’ı bu sınıflara giden çocuklara gerektiği kadar destek olunamadığı görüşünde. Yeterince eğitmenin olmaması nedeniyle öğrencilere çok zaman ayrılamaması da bu sistemin faydalı olmasının önüne geçiyor.

Adeta Bir Deneme Yanılma Yöntemi
Susanne Schwab, “İki yıldan fazladır uygulanan sistem öğretmenler için ikna edici değil. Eğitmenlerin yüzde 20’si bu alan için yeterince eğitim almadığı görüşünde” diyerek sistemin ve sürecin adeta deneme yanılma yöntemiyle işlediğini vurguladı.

Akranlarla Eğitim Şart
Schwab, “Dil öğreniminde çocuklar, akranlarıyla konuşarak dillerini daha iyi geliştirebiliyorlar. Almanca teşvik sınıfları sistemindeki en büyük eksik, göçmen kökenli öğrencilerle anadili Almanca olan öğrencilerin ayrıştırılmasıdır. Ayrıca bu çocuklar Almanca seviyeleri yeterli olmadığı gerekçesiyle Matematik ve İngilizce gibi çok önemli derslerden geri kaldıklarından, bu dersleri telafi etmek için çok büyük bir baskıya maruz kalıyorlar, ve eğitim geleceklerinde de ciddi sorunlarla karşılaşabilirler.”

Sosyal İzolasyon Son Bulmalı
Uzmanlar, Almanca teşvik sınıflarındaki çocukların normal sınıflarından sosyal olarak izole edilmemesi gerektiğini, ayrıca çok dilliliğinin tanınmasını, takdir edilmesini ve öğret- menlerin daha iyi bir şekilde eğitilmesini öneriyor.

Birlikte Eğitime Büyük Destek
Araştırmada son olarak öğretmenler, çocukların sosyal, kişisel ve dilsel gelişimlerini sağlıklı sürdürebilmeleri için, Almancayı iyi konuşan çocuklarla göçmen kökenli çocukların birlikte eğitim görmesine büyük destek verdi. Bu tür bir modelin hayata geçmesine öğretmenlerin %78’si olumlu bakıyor.

Umfrage: Lehrer stellen Deutschförderklassen kein gutes Zeugnis aus

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"