AVUSTURYADÜNYASAĞLIKYAN MANŞET

AŞI HELAL Mİ?

Kovid-19’a karşı geliştirilen BioNTech/Pfizer aşısı ile kahraman ilan edilen BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin yaptığı önemli açıklamalarla merak edilen soruları yanıtladı.

‘Aşı Helal’
Sadece Müslümanların değil Yahudilerin de aşının içeriğine ilişkin sorular sorduğunu belirten Şahin, aşı için kullanılan maddelerin hayvansal kaynaklı olmadığını ve bu konuda kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirterek, ”Aşının helal olduğunu söyleyebiliriz. Buna ilişkin bilgi isteyen Ortodoks Yahudilere, aşının içeriğine ilişkin bilgileri ilettik ve aşının helal olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Sürü Bağışıklığı Ne Zaman?
Uzmanlar sürü bağışıklığı oluşması için nüfusun yüzde 70’inin aşılanması gerektiğini savunurken Prof. Şahin: ”Avrupa’nın gelecek yaz ayları içinde sürü bağışıklığını geliştirmiş olacağını söyleyebilirim.  Bağışıklığa Temmuz veya en geç Ağustos ayında ulaşacağız.”

Üçüncü Doza İhtiyaç Olacak
Aşı olan kişilerden alınan verilerin bağışıklık tepkisinin zamanla zayıfladığını gösterdiğini de belirten Şahin, ”Araştırmalar, BioNTech/Pfizer aşısının etkinliğinin altı ay sonra yüze 95’ten yaklaşık yüzde 91’e düştüğünü gösteriyor. Aşı korumasını yüzde 100’e ulaştırmak için üçüncü bir doza ihtiyacımız var. Ve sonra, muhtemelen her yıl veya belki de her 18 ayda ek bir güçlendirici aşı olmanın gerekli olacağını düşünüyorum.”

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"