DÜNYAEKONOMİTEKNOLOJİ

Avrupa’da Bankalar İlk Kez Dijital Para Birimlerini Test Etmeye Başladı

Avrupa’da çok önemli bir süreç başladı. Fransa ve İsviçre merkez bankaları, uluslararası ödemeleri dijital para birimlerinden yapmayı test ediyor. Bu işlemler ilk etapta sadece Fransa ve İsviçreli bankaları arasında gerçekleşiyor ve kredi piyasasını ilgilendiren bu deneme ile ilk kez dijital Euro ve İsviçre Frangı test ediliyor.
Bu girişim sayesinde, Euro cinsinden toptan bir Merkez bankası dijital para birimini (CBDC), ödeme mekanizması aracılığıyla İsviçre Frangı cinsinden aynı türden bir CBDC ile değiştirilmesine imkân sağlayacak.

Maksimum Güvenlik
Yetkililer, bu denemenin dijital para birimlerinin tam ve eksiksiz bir şekilde uygulanmasına işaret eden bir keşif projesi olduğunu söyledi. Fransa Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Sylvie Goulard, „Fransa Merkez Bankası, merkez bankası dijital para biriminin, finansal işlemlerde maksimum güvenlik ve verimlilik sunma potansiyel avantajlarına ikna oldu. Bu uygulama Euro bölgesinde ödemelerin dijitalleşmesi eğilimine uyum sağladı.“ dedi.
İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) yetkilileri, „Merkez bankalarının teknolojik gelişmelerde hep ön saflarında yer alması şart“ açıklamasında bulundular.

CBDC Tam Olarak Nedir?
Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) elektronik para anlamına geliyor. Bu dijital parayla elektronik ödemeler ve transferler de yapılabilecek.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"