EKONOMİKADINYAN MANŞET

Avusturya’da Çalışan Kadınlar Neden Daha Az Para Kazanıyor?

Avusturya iş piyasında çalışan kadınlar, erkeklerden daha az kazanmaya devam ediyor. Bunun önemli bir nedeni, iş gücü piyasasında kadın ve erkeklerin yer aldığı iş alanlarının güçlü bir şekilde ayrılmasıdır. Erkekler daha çok teknik alanlarda kariyer yaparken, kadınlar genel olarak sosyal meslekleri tercih etmektedir. Ülkede aile ve iş yaşamı arasında sağlanması gereken uyumun yeterince olmaması da kadınları daha az ücretlerin olduğu belli alanlara mecbur bırakmaktadır.

İş Piyasası Kurumu (AMS) istatistiklerine göre, genç kızlar meslek seçimi ve çıraklık eğitimi sürecinde büro işi ve kuaför mesleklerine yöneliyorlar. Genç erkeklerde ise metal, elektrik mühendisliği ve araba tamirciliği meslekleri hala ilk sıralarda geliyor. Yine bakım ve hemşirelik alanındaki işler kadınlar tarafından domine edilirken, inşaat sektöründe ise erkekler ağırlıkta.

Kadınlar Mecburen Belli Meslekleri Seçiyor
Kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkının en büyük sebebi, tercih edilen veya edilmek zorunda kalınan meslekler. Avusturya’da kadınların çoğu aile işi için de yeterli zaman bırakan meslekleri seçmek durumunda kalıyor. Özellikle kırsal alanlarda çocuk bakımı seçeneklerinin eksikliği de kadınların elini kolunu bağlıyor.

Başka bir faktör ise, Avusturya toplumunda devam eden kalıplaşmış düşünceler. Uzmanlara göre evde erkek tam zamanlı çalışıyor ve kadınlar ise yarı zamanlı işlerde çalışıp kalan zamanda çocuklara bakıyor. Avusturya İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkede çalışan tüm kadınların neredeyse yarısı, erkeklerin ise sadece yüzde 11’i yarı zamanlı işlerde çalışıyor. Bunun güncel maaşta ve daha sonra emekli maaşı üzerindeki ciddi olumsuz etkileri var. Ayrıca işverenler de yarı zamanlı çalışanların ileri eğitim ve öğretimlerine yatırım yapmak yerine tam zamanlı çalışanlara bu imkânları sunmayı tercih ediyorlar. Bu da kadınların meslek ve eğitimde ilerlemesine engel olmaktadır.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"