AVUSTURYATEKNOLOJİYAN MANŞET

Avusturya’da İnternet Üzerinden Yayılan Nefret Söylemi Artıyor

Irkçılık Karşıtı Çalışma ve Sivil Tepki (ZARA) sivil toplum kuruluşunun, #GegenHassimNetz danışma merkezinin dört yıldır kayıt altına aldığı internet ortamında gerçekleşen nefret söyleminin, sertleştirilen yasalara rağmen artmaya devam ettiği ortaya çıktı. ZARA yetkilileri, kendilerine  bildirilen online (çevrimiçi) şikâyetlerin çoğunun ırkçı ideolojileri yeniden üretmeye ve yaymaya yönelik ırkçı ve nefret söylemleri olduğunu açıkladı.

Sayı Yükseldi
Şimdiye kadar yılda ortalama 1.960 rapor kaydedilirken, Eylül 2020’den Ağustos 2021’e kadar 2.125 şikâyet kayıt altına alındı.

Nefret ve Hakaret
ZARA’ya göre, geçen yıl bir kez daha açıkça gösterdi ki aşırı fiziksel şiddet (örn. kadın cinayetleri) veya trajik olaylar ve mültecilerin yaşadıkları ciddi sıkıntılara ek olarak “İnternette ırkçı şiddet” de var. ZARA danışmanlarının ilk değerlendirmesine göre, kaydedilen nefret raporlarının yüzde 36’sı cezai hukukunu ilgilendiriyor. Bu nefret raporları arasında #GegenHassimNetz danışma merkezi, çoğunu nefret (386) veya hakaret (242) olarak sınıflandırdı.

İnternet Platformları Sorumluluk Göstermeli
Yeni yasa paketi ile internet ortamındaki nefrete karşı yasal olarak kendini savunma imkânları daha da genişledi. Bu aynı zamanda danışma merkezlerinin daha önemli ve gerekli hale geldiği anlamına gelir: Özellikle mağdurlar internette yaşadıkları ciddi nefret vakalarında (örn. siber zorbalık) kendilerini başarılı bir şekilde savunmak istediklerinde. Bununla birlikte, etkilenenlerin çoğu, örneğin faillerin dikkatini daha da fazla çekme korkusuyla, yasal işlemden hala çekinmektedir. ZARA genel müdürü Caroline Kerschbaumer, „Ceza hukukunun genişletilmesi önemlidir – ancak internette nefrete karşı mücadele tek başına bu düzeyde yürütülemez: Artan bilgi ve eğitim çalışmalarına ek olarak, internet ve sosyal medya platformları nihayet sorumluluklarını üstlenmelidir.“

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"