AVUSTURYAEKONOMİYAN MANŞET

AVUSTURYA’DA KDV YÜZDE 5’E DÜŞÜYOR

Bakanlar Yeni Teşvik Paketini Açıkladı

Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller hükümeti, piyasayı canlandırmayı hedefleyen yeni teşvik paketini açıkladı. Paket, gastronomi, kültür, sanat ve medya alanlarında katma değer vergisinin (KDV) yıl sonuna kadar yüzde 5’e düşürülmesini öngörüyor.

Maliye Bakanı Gernot Blümel, Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger ve Kültür Müsteşarı Andrea Mayer’in ortak düzenlediği bir basın toplantısında, katma değer vergisindeki indirimin 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçici olarak uygulanacağı açıklandı. Bakanlara göre turizm, gastronomi, sanat, kültür gibi alanlar birbiriyle doğrudan bağlantılı ve Avusturya için çok önemli. Bu paketin sadece gastronomiye 700 milyon Euro ve sanat-kültür alanlarına ise 200 milyon Euro’luk bir rahatlama getireceği açıklandı.

Tüketicilere Ne Faydası Olacak?

Yapılan vergi indirimin iş yerlerine rahatlama getirmesi beklenirken, tüketicilere nasıl bir faydası olacağı belirsiz. Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger, ”Dileğimiz bu uygulamanın ekonomik olarak şirketlere bu süreçte fayda sağlamasıdır.” dedi.

Yine kültür-sanat alanında yapılan KDV indiriminin izleyicilere nasıl ve hangi ölçüde bir fayda sağlayacağı belirsizliğini koruyor.

WKÖ: Doğru Karar

Avusturya Ticaret Odası (WKÖ) yetkilileri, federal hükümetin kararından duyulan memnuniyeti dile getirdi ve bu uygulamanın piyasalarda rahatlama sağlayacağını belirttiler.

VÖZ: Yazılı Medya İçin Güzel Haber

Avusturya Gazeteler Birliği (VÖZ) Başkanı Markus Mair, son aylarda zor zamanlar geçiren yazılı medya için bu kararın sevindirici ve ekonomi açısından önemli bir teşvik olduğunu açıkladı.

Almanya’da Çocuk Başına 300 Euro

Avusturya’dan önce Almanya hükümeti de benzer bir uygulama ile belli alanlarda katma değer vergisinin yüzde 5’e düşürülmesine karar verdi. Alman hükümeti ayrıca kriz döneminde sıkıntı çeken çocuklu milyonlarca aileye destek olmak için çocuk başına 300 Euro verileceğini de açıkladı.

 

Foto: BKA / Regina Aigner

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"