AVUSTURYAGenelMANŞETPOLİTİKA

ANTİ-TERÖR YASASI GELİYOR

Avusturya'da Terörle Mücadelede Yeni Dönem

Viyana’da yaşanan terör saldırısı sonrasında hükümet, terör suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmış ve cezasını tamamlamış kişilerin denetim altında tutulması için elektronik kelepçe uygulamasını ve Anti-Terör Savcılığını hayata geçiriyor.

AVRUPA İÇİN TEHLİKE
Başbakan Sebastian Kurz yeni „anti-terör yasa paketine“ ilişkin, “Avusturya’dan 300’ün üzerinde DEAŞ gibi terör örgütlerine katılmak üzere Yabancı Terörist Savaşçının (Foreign Terrorist Fighters) Suriye ve Irak gibi ülkelere gitmek için buradan ayrıldığını, bunların yarısının ülkeye geri döndüğünü, büyük bir kısmının cezaevinde olduğunu, az sayıda da olsa cezasını tamamlamış ve dışarıda yaşamına devam edenlerin de bulunduğunu söyleyebilirim. Bu bireyler Avrupa için büyük tehlikedir ve yeni anti-terör yasası kapsamında cezasını tamamlamış ancak radikal görüşlerden arınmamış ve toplum için tehlike oluşturmaya devam eden kişiler yeniden cezaevine gönderilebilecekler. Söz konusu suçluların cezaevi sonrasında serbest dolaşmalarının sınırlandırılması gerekiyor ve elektronik kelepçe yoluyla takip edilmeleri planlanıyor. Ayrıca, kolay bir şekilde Avusturya vatandaşlığından çıkarılabilmeleri, ömür boyu silah temin etme yasağı ve ehliyetlerinin iptal edilmesi gibi yaptırımları da mümkün kılmaya çalışacağız.“ dedi.

SİYASAL İSLAM İLE MÜCADELE
Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab, “Din motifli aşırıcılığa karşı yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. ‚Siyasal İslamın‘ Avusturya’da yasaklanması için gerekli hukuki zemin oluşturulacak. Dernek yasasında da değişiklikler planlanıyor. Böylelikle aşırı oluşumlara ait sembollerin yayılması önlenecek, radikal görüşlere sahip dernek ve oluşumların daha hızlı kapatılması sağlanacak. Ayrıca camilerde görev alan imamlar kayıt altına alınacak ve yurt dışından gelen din görevlileri sıkı bir şekilde mercek altına alınacak.“

NEO-NAZİLER İÇİN DE GEÇERLİ
Başbakan Yardımcısı Werner Kogler ise, “Yeni terörle mücadele yasa paketi, Neo-Naziler de dahil olmak üzere her türlü terör örgütünü kapsıyor. Bu reform için iyi bir altyapı ve uzman kadrolara ihtiyaç var. Terör finansmanın önlenmesi de önemlidir. Cezaevlerinde radikalleşmeye karşı koymak için ilgili kurumlar da reforme edilecek.“

MUHALEFET PARTİLERİ KARAMSAR
Sosyal Demokrat Parti’den (SPÖ) Jörg Leichtfried, hükümetin yeni yasa planını, Viyana saldırısında yaşanan ve İçişleri Bakanlığı sorumluluğunda olan hatalar zincirini bu yöntemle başka tarafa çekmek için bir saptırma manevrası olarak nitelendirdi.
Yeni Avusturyalılar (NEOS) Partisi ise yeni ve katı önlemlerden önce Viyana saldırısının tam ve özenli bir şekilde açıklığa kavuşturulmasını ve bu saldırıda Federal Anayasa Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’nin (BVT) sınıfta kaldığını açıkladı.

 

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close