AVUSTURYAPOLİTİKAYAN MANŞET

Başbakan Sebastian Kurz: Erdoğan, Avrupa’daki Türkleri Kullanıyor

“Erdoğan’a Karşı Bir Duruş Gerekiyor“
Bir Alman gazetesine açıklamalarda bulunan Başbakan Kurz, “AB üyesi ülkeler Erdoğan’a karşı birlikte bir duruş sergilemiyor. Eğer Avrupa Türkiye’nin kendisine şantaj yapmasına izin verirse, bu son derece sorunlu bir durumdur. Kararlılıkla harekete geçen birleşik bir Avrupa Birliği istiyorum.“

“Mültecileri Silah Olarak Kullanıyor“
Kurz ayrıca, “Erdoğan mültecileri silah olarak kullanıyor. Bu yılın başlarında Erdoğan, AB’ye baskı yapmak için göçmenleri silah olarak kullandı. İnsanları Yunanistan’a gitmeye ve oradaki sınırlara akın etmeye çağırdı. Bu insanlık dışı bir davranış.

„Erdoğan Batı Avrupa’daki Türkleri Kendi Amaçları İçin Kullanıyor“

Alman gazetesinin Haziran ayı sonunda Viyana’nın Favoriten bölgesinde PKK bayrakları taşıyanlarla diğer Türk grupları arasında yaşanan gerilimi sorması üzerine Sebastian Kurz, „Yabancı çatışmalar ülkeye ithal ediliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Avrupa’da yaşayan Türkleri veya Türk kökenli göçmenleri kendi amaçları için araçsallaştırmaya çalışmasını kınıyorum.“ dedi.

TÜRKİYE’DEN KURZ’A SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un „Erdoğan, Avrupa’daki Türkleri kendi amaçları için kullanıyor“ sözlerine sert tepki göstererek, „Avrupa Birliği ve değerlerine asıl büyük tehdit Kurz’un temsil ettiği çarpık ideolojidir. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığı üzerine kurulan bu çirkin siyaset çağımızın hastalıklı zihniyetidir.“ dedi.

FOTO: BKA / Andy Wenzel

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close