GENÇLİKTEKNOLOJİ

Bilgi Teknolojileri (IT) Uzmanı Açığı Artıyor

Viyana’da 11 Bin Yeni Elemana İhtiyaç Var

„WIFO’nun araştırmasına göre 2023’e kadar Viyana’da öncelikle yazılım geliştirme alanında olmak üzere yaklaşık 11 bin Bilgi Teknolojileri (IT) alanında elemana ihtiyaç var. Bu nedenle WAFF, bu sektöre girmek isteyen ve iş arayanlar için bir pilot proje başlatıyor. İş ve İşçi Bulma Kurumu (AMS) ve WAFF, 10 IT firmasıyla biraraya gelerek iş arayanları bu pilot projede özellikle yazılım geliştiricileri olarak eğitecek.

Viyana il meclisi finans sorumlusu Peter Hanke (SPÖ) programın tanıtımını yaptı ve WIFO’nun güncel istihdam analizi araştırmasına atıf yaparak 2023’e kadar yalnız Viyana’da IT sektöründe 11 bin yeni elemana ihtiyaç olacağını vurguladı. Şu günlerde özellikle yazılım geliştirme ve yazılım test alanlarında kalifiye eleman aranıyor. Pilot proje temelinde, IT sektöründe çalışmak isteyen iş arayanlar, sektöre uygun şekilde yetiştirilecekler. 2020 sonuna kadar yaklaşık 70 kişinin üç kursla eğitilmesi planlanıyor. Kursların hedefi ileriye dönük mümkün olduğunca uygulama, geliştirme ve kodlama mesleğinde mezunlar çıkarmak ve onlara uzmanlık kazandırmak. Bu hedef için gereken hazırlık kursları da desteklenecek. İlk firmalar eğitime başlamış durumda. Bu alanda işgücü piyasasında kalifiye eleman sıkıntısı olduğu için model, ideal bir tamamlama fırsatı sunacak.

Adaylar WAFF kanalıyla bulunacak. Temel şart lise mezunu, çıraklık bitirme sınavı, meslek yüksekokul mezunu ya da yurtdışında kazanılmış sektöre uygun yetiler. İleri düzeyde Almanca, İngilizce ve matematik gerekli şartlardan. Asgari yaş sınırı 20.

Adayların seçimi birkaç basamaktan oluşan ve firmalarla sıkı işbirliği içinde yapılacak işlemlerle gerçekleştirilecek. Eğitime hak kazanıp   başaryla sonuçlandıran kişiye sürekli iş verilecek. Yetiştirme masrafları her bir katılımcı içn 1000 Euro ile desteklenecek.

Sekörde kalifiye eleman arayan yalnız IT firmaları değil, bünyelerinde IT ile ilgili bölümler bulunan diğer firmaların da elemana ihtiyacı var. Şu an Viyana’da yaklaşık 6000 IT firması var. Bu firmalar 60 Bin çalışanıyla yılda 19 Milyar Euro ciro yapıyor.

Foto: © PID / Markus Wache

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close