DÜNYAGENÇLİKMANŞET

Çocuk İstismarı Katlanarak Artıyor

Avrupa’da Kovid-19 ve kapanma önlemlerinin hakim olduğu dönemde çocuklara yönelik cinsel istismar, saldırı ve şiddette geçmiş yıllara göre büyük artış kaydedildi. Bu vakalardaki artışla pandemi arasında şimdilik doğrudan bir bağlantı kurulamadığını belirten uzmanlar, ancak kapanma dönemindeki kısıtlamaların faillere avantaj sağlamış ve mağdurların yardım istemesini zorlaştırmış olabileceğini belirtti.

En Büyük Artış İnternette
Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) verilerine göre geçen yıl ilkbahardaki ilk kapanma döneminde Avrupa’da internetteki çocuk istismarı vakalarında yüzde 30’luk artış kaydedildi. İngiltere merkezli İnternet Gözlem Vakfı (IWF), internet sitelerinin üçte birinde çocuklara yönelik tecavüz ve işkence gibi ağır suçların yer aldığını, görüntüleri yayınlanan çocukların yüzde 55’inin 10 yaşın altında olduğunu kaydetti.

Çocuklar Eğitilmeli
Europol yetkilileri, internet üzerinde küçük çocuklarla alakalı paylaşılan cinsel istismar fotoğrafları ve videolarının zaten son yıllarda artış gösterdiğini, ancak karantina döneminde bunun had safhaya ulaştığını, görevlilerinin bu çerçevede çocukların eğitimlerine odaklanmaları gerektiğini, gençlerin kurban olmaktan sakınmaları için çalışmalar yapılmasının şart olduğunu ifade ettiler.

Almanya’da Rakamlar Korkutucu
İnternette çocuklara yönelik cinsel şiddet fotoğraf ve görüntülerinin üretilerek yayınlandığı „çocuk pornografisi“ vakalarında, sadece Almanya’da 2020 yılında yüzde 53’lük artış kaydedildi. Bu alanda yapılan suç duyurularının sayısı ise 12 bin 262’den geçen yıl 18 bin 761’e yükseldi. Yetkililer, istismar mağduru çocukların sayısında da yaklaşık bin kişilik artış olduğunu, 14 yaşın altındaki 16 bin 921 çocuğun istismara uğradığını ama rakamların sadece polise yansıyan vakaları yansıttığına işaret ederek gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu kaydettiler.

Fiziki ve Psikolojik Şiddet
Çocuklara yönelik cinsellik dışı şiddet vakalarında da artış kaydedildiğini belirten yetkililer, “Fiziki ve psikolojik şiddet vakalarında da yükseliş devam ediyor. Kovid-19 döneminde karanlıkta kalan rakamların çok daha yüksek olduğundan korkuyoruz. Bu dönemde üstlendikleri yükün altından kalkamayan ve çaresiz kalan ebeveynlere de desteğin artırılmasını gerekiyor.“

Milyonlarca Çocuk Mağdur
İstatistiklere göre dünya genelinde her 10 saniyede bir çocuk istismarı yaşanıyor. Her sene yaklaşık 6.6 milyon çocuk cinsel taciz, saldırı ya da internet üzerinden istismara uğrarken, Amerika Birleşik Devletleri bu konudaki en kötü istatistiklere sahip ülke olarak tespit edildi.

Personel Sayısı Takviye Edilmeli
Çocuklara yönelik istismara karşı mücadele eden yetkililer, “Bu rakamlar tahammül edilemez seviyelerde ve giderek artıyor. Soruşturma makamları çok ağır olan bu yükün altından kalkamıyor. Emniyette ve yargıda güçlü personel takviyesine ihtiyaç var. Ayrıca personel sıkıntısı nedeniyle aramaların gerçekleştirilemediği, şifre çözme işlemlerinin yapılamadığı, dosyaların da kapatılamadığı çok sıkıntılı bir süreçteyiz.“ açıklamasında bulundular.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"