AVUSTURYAKADINMANŞET

Çocukları ve Gençleri Aile İçi Şiddete Karşı Koruyalım

Korona sürecinde dışarı çıkış kısıtlamaları ve karantina dönemi, genellikle aile içi şiddetten etkilenen çocuklar ve gençler için durumu daha da kötüleştirdi. Korona, aileleri yaklaşmakta olan işsizlik, „evde eğitim“ veya gelecek korkusu gibi ek yüklere maruz bırakmaktadır. Aynı zamanda şiddetten etkilenen çocuklar ve gençler için önemli sığınma evlerine salgın döneminde ulaşmak mümkün olmuyor. Eğitimciler, doktorlar veya gençlik için çalışan yetkililer, genellikle çocuklarda ve gençlerde şiddet belirtilerini ilk fark eden kişilerdir. Birçok durumda, etkilenen kişiler için de bağlantı kurulan bireylerdir. Eğitim kurumlarının kapanması ve dışarı çıkış kısıtlamaları nedeniyle, çocuklar ve gençler için bu güvenlik ağı artık mevcut değildir veya yalnızca sınırlı bir ölçüde erişilebilir durumdadır. Bu nedenle, çocukların nereden yardım alabileceklerini olabildiğince fazla insanın bilmesi önemlidir. Örneğin, kadın sığınma evleri de çocuk koruma tesisleri olarak hareket etmektedir ve şiddet olayları durumunda temasa geçilebilir.

Şiddete Karşı Mücadele

AÖF Yöneticisi Maria Rösslhumer: “Kadınlar ve çocuklar aile içi şiddetin ana kurbanlarıdır. Anneye karşı yapılan şiddete şahit olmak ve bunu yaşamak genellikle çocuklar için çok travmatiktir. Kadın sığınma evleri, çocukların da şiddet deneyimleriyle mücadele etmelerine yardımcı olur.”

Şimdi Hepimiz Dikkatli Olmalıyız!

Uzmanlar korona krizi döneminde gelen ‚tehlike ve yardım çağrılarının‘ birçok eyalette azaldığını, ancak bunun olumsuz ve endişe verici bir durum olduğunu savunuyor, sayılardaki düşüşün aile içi şiddetteki azalmadan değil, Korona döneminde çocuklar ve gençler için önemli olan destekleyici sistemlerin çökmesinden kaynaklandığından korkuyorlar.

Şiddet Eylemleri Fark Edilemiyor

Yeşiller Partisi Parlamento Milletvekili ve Çocuk, Genç ve Aile Sözcüsü Barbara Neßler: “Mevcut durum nedeniyle, birçok çocuğun ailede şiddetten kaçma ve yardım alma imkânı yoktur. Koruma ve destek kurumlarının bulunamaması nedeniyle şiddet eylemleri genellikle fark edilmez.”

Bu nedenle, çocuk ve gençlerin aile dışında güvendiği bireylerin ve komşuların bu durumlara yakından bakması ve ilgilenmesi çok daha önemlidir. “StoP Kampanyası“ komşuları, eğitimcileri ve sosyal çalışanları, şiddet belirtilerini erken bir aşamada tanımaya ve zamanında müdahale etmeye teşvik etmek istiyor. Şimdi herkes dikkatli olmalı. ‚Duymazlıktan Gelmek‘ bazen ölümcül olabilir.

Komşuların Sivil Cesaretini Güçlendirmek Gerekiyor!

StoP Kampanyası, çocuklara ve gençlere yönelik aile içi şiddeti ve herkesin nasıl yardımcı olabileceğini açıklamak için sosyal medyayı güçlü bir şekilde kullanmaya başlıyor. Bu şekilde, komşular şiddet belirtilerini tanımaya ve  aile içi şiddet için güvenli müdahale seçeneklerini bilmeye teşvik edilmelidir. Şiddetten etkilenen çocuklar ve gençler için ipuçları da kampanyanın bir parçası.

Bu kampanya ile StoP – Stadtteile ohne Partnergewalt ve Yeşiller Partisi Parlamento Milletvekili ve Çocuk, Genç ve Aile Sözcüsü Barbara Neßler, çocuklara yönelik şiddete dikkat çekmek istiyor.

ÖNEMLİ ADRES VE NUMARALAR:

Informationen über StoP sind zu finden unter: www.stop-partnergewalt.at

Kindergerechte Website: www.gewalt-ist-nie-ok.at

Frauenhelpline gegen Gewalt: 0800 222 555

Rat auf Draht für Kinder: 147

Polizei: 133

 

Mit „StoP – Stadtteile ohne Partnergewalt“ Kinder und Jugendliche gegen häusliche Gewalt stärken. Zivilcourage in der Nachbarschaft zählt!

Geschäftsführerin des Vereins AÖF, Maria Rösslhumer:

„Frauen und Kinder sind die Hauptbetroffenen häuslicher Gewalt. Das Miterleben von Gewalt an der Mutter ist oft sehr  traumatisierend für Kinder. Frauenhäuser helfen auch Kindern, ihre Gewalterfahrungen aufzuarbeiten.“

 

NRAbg. und Kinder-, Jugend- und Familiensprecherin der Grünen, Barbara Neßler:

„Aufgrund der derzeitigen Situation haben viele Kinder keine Möglichkeit, der Gewalt in der Familie zu entkommen oder Hilfe zu holen. Sie sind der Situation ausgeliefert. Durch die fehlenden Schutzeinrichtungen bleiben Gewalttaten vielfach unbemerkt.“

 

 

 

Grafik: Magdalena Bramböck

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close