SAĞLIKYAN MANŞET

Covid-19: Obezite Hastalarında Ölüm Riski Çok Yüksek

OBEZİTE BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Carolina Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, vücut kitle indeksi (BMI) 30 ve üzerinde olan hastaların yeni tip korona virüsten (Covid-19) çok ciddi şekilde etkilenme riski altında olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre, obeziteden muzdarip kişilerin Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılma olasılıkları yüzde 113, yoğun bakıma alınma oranları yüzde 74 ve virüs nedeniyle ölüm oranları, normal kiloda olan insanlardan yüzde 48 oranında daha yüksek.

650 MİLYON OBEZİTE HASTASI
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre dünyada 650 milyon obezite hastası bulunuyor. ABD ve İngiltere, dünyadaki en yüksek obezite oranlarına sahip ülkeler olarak öne çıkıyor. ABD nüfusunun yüzde 40’ından fazlası, İngiltere’de ise halkın yüzde 27’si obez.

YÜKSEK ÖLÜM RİSKİ 
Küresel verilerin kullanıldığı bu kapsamlı araştırmaya göre obezite, yeni tip corona virüsten ölüm riskini yüzde 50’ye yakın artırıyor.

BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR
Obezitenin bağışıklık sistemini ciddi şekilde düşürdüğü uyarısını yapan uzmanlar, obezite hastalarının tedaviye daha az cevap verebildiğini ve ölüm riskinin yüksek olduğu uyarısı yaparak, bu bireylerin genellikle kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi onları Covid-19’a karşı daha riskli duruma sokan tıbbi koşullara sahip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte obezitenin, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştıran insülin direnci ve iltihaplanma gibi metabolik değişikliklere neden olabileceği aktarıldı. Ayrıca Covid-19 için geliştirilen herhangi bir aşının obezite hastalarında işe yaramayabileceği belirtildi.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close