AVUSTURYAEĞİTİMMANŞET

Covid-19: OKULLARIN AÇILMA PLANI AÇIKLANDI

Avusturya yeni eğitim-öğretim yılı öncesi koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için okullarda hayata geçirilecek uygulamaları planlamaya başladı. Avusturya Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ülkede alınan önlemlerin işe yarayıp yaramadığını ve Covid-19’un bölgesel yayılmasının ne şekilde olduğunu görebilmek için okullarda öğrencilerin düzenli olarak test edileceği bir takip sistemi uygulanacağını açıkladı.

GARGARA YÖNTEMİ
Çocuklardan burun ya da boğazdan yapılan testle örnek alınmasının zor olması ve korkuya sebep olabileceği gerekçesiyle daha basit bir yöntem olan gargara ile test yapılacak.

SONBAHAR EN KRİTİK DÖNEM
Yetkililer özellikle çocukların yetişkinlere göre daha hafif semptomlar göstererek bu hastalığı geçirdiklerini, genellikle öksürmediklerinden dolayı virüsü çok fazla yaymadıklarını, ancak sonbaharda koronavirüsün griple bir araya gelmesi ile bu durumun değişebileceğini ifade ederek, bu mevsimin çok kritik olduğunu ve şimdiden hazırlıkların yapıldığını açıkladılar.

UYGULANACAK KURALLAR
Avusturya Eğitim Bakanı Heinz Fassmann, yeni eğitim-öğretim yılının alınan önlemler eşliğinde  ayında başlayacağını belirterek planlanan tedbirleri açıkladı.

* Okullar maskesiz bir şekilde başlayacak
* Sınıflar 20 dakikada bir pencereler açılarak havalandırılacak
* Çocuklar ellerini düzenli olarak yıkayacak
* Sosyal mesafe korunmasına azami dikkat edilecek

Covid-19 Uyarı Sistemi İle Alınan Önlemler Değişecek

Trafik ışıklarında olduğu gibi okullarda da bir Covid-19 uyarı sistemi uygulanacak. Yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklere göre farklı önlemler alınacak. Enfeksiyon oranı ve farklı parametrelerin belirleyeceği Covid-19 Uyarı Sistemine göre:

* Yeşil renk: Eğitime normal şekilde devam edilecek
* Sarı renk: Öğrencilerin okulda maske takması gerekecek ve spor faaliyetleri sadece açık havada yapılabilecek.
* Turuncu renk: Yaşı büyük öğrenciler okula gelmeyecek ve eğitime uzaktan devam edecek.
* Kırmızı renk: Tüm öğrenciler evde eğitime geçecek.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"