YAZARLAR

Doç. Dr. Sebiha Ünal: Mutluluk Otizmli İnsanlar İçin Bir Yolculuk Olmalı…

Bir insan olarak en büyük motivasyonunuzun ne olduğunu sorsam ne derdiniz?

Başarılı olmak, sevgi dolu ilişkilere sahip olmak, hayatta anlaşılmak, ya da çok fazla güce sahip olmak gibi şeyler olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bazıları mutluluk arayışının insanlığın en büyük motivasyonu olduğunu söylerler.

Birçok insan için, bu hayatlarının en önemli amacıdır.

Eninde sonunda daha fazla mutluluk bulacağımız umuduyla ne yapıyorsak onu yaparız.

Mutluluğa bu kadar değer verirsek daha mutlu oluruz diye düşünmek önemli. Eğer yeterince bir şey istiyorsanız, bu hedefe ulaşmak için gereken her şeyi yapmaz mısın?

Çoğu hedefler için bu iyi çalışır. Okulda iyi notlar almak veya satışlarınızı artırmak istiyorsanız, örneğin. Ne kadar çok çalışırsanız sonuçlarınız o kadar iyi olur.

Ne yazık ki, mutluluk bizim nihai hedefimiz ve biz bu şekilde yaklaşımımız, aslında daha az mutluluğa yol açabilir.

Bunun nedeni, iyi notlar almanın aksine, hedef ve sonucun değerlendirilmesi arasında paradoksal bir etki olmasıdır.

Mutluluğa yüksek bir değer vermek bizi hayal kırıklığına uğratabilir çünkü mutluluk seviyemiz beklentilerimizi karşılayamayabilir.

Bu özellikle çok az stres olduğu ve mutluluğun parmaklarınızın ucunda olduğu durumlarda geçerlidir.

Otizmli insanlar ise ne yazık ki hayatta daha fazla stres deneyimi yaşarlar. “Daha mutlu olmalıyım!“ diyebilmek için mutluluk eksikliğimizi bozacak hiçbir şeyin olmaması lazım.

Bu sadece daha fazla sevinç, memnuniyet ve zevk yaşama potansiyelimizi ortadan alır.

Peki, daha fazla mutluluk yaşamak ve geliştirmek ne anlama geliyor?

Bu doğal eğilimi ihmal edip hayatta neler olduğunu düşünmemeli misin? Tabii ki hayır, ama öğrenme ve bir mutluluk planı geliştirmek gerektirir. Kasıtlı faaliyetler uyguladığınız ve hayatınızı yaşama şeklinizi değiştirmek için bilinçli bir girişimde bulunacağınız bir plan. Özellikle otizmli kişilerde, hedefimize nasıl ulaşabileceğimize yönelik bir planı, adım adım belirlemek önemlidir.

Daha kaliteli bir yaşam geliştirmenize yardımcı olacak beş öneri

Minnettar olmayı öğrenin
– Size minnettar olduğunuz şeye odaklanmak, daha fazla mutluluk yaşamaya başlamanın önemli bir yoludur. Bir takdir günlüğü tutmak insanların genellikle birkaç hafta içinde mutluluklarında bir artış gösterir. Fikir basit. Sadece takdir ettiğiniz 3 – 5 şeyi ve görmeye devam etmeyi umduklarınızı yazın. Bu iyi şeylerin nasıl ortaya çıktığına dair kısa bir yorum yazın.

Güçlü yanlarınızı vurgulayın
– Bilimsel araştırmalar ve geliştirdiğim Pozitif Zihin Yönteminde de, eğer güçlü alanları geliştirirseniz, daha az güçlü olan yanların daha iyi gelişebileceğini gösterir böylece daha üretken ve daha mutlu olursunuz. Her güçlü yanını geliştirmek için ne yaptığın hakkında yaz ve uygula.

Yaşam Tarzı Becerileri
– Diyet, fiziksel aktivite, uyku ve ruh arasında güçlü bir ilişki vardır. Eğer mutlu olmak istiyorsanız, yeterli uyku almak önemlidir. Otizmli kişilerde, iyi bir dinlenme gün içinde birçok etkenlerin giderilmesi için önemlidir (time-out zamanı). Sağlıklı beslenin ve uyuşturucu, alkol ve kafeinden kaçının. 20-30 dakika yürüse bile haftada en az üç kez egzersiz yapmak. Doğada bir yürüyüş otizmli olan bir kişiye sakinlik verebilir ve bir time-out zamanı olarak kullanılabilir.

Rastgele nezaket
– Temas kurmak sizin için iyi ve herhangi bir etkilenmeye neden olmaz ise haftada birkaç gün birkaç iyi işler yapmayı taahhüt ediniz. Bu eylemler küçük veya orta büyüklükte olabilir. Bunlar küçük şeyler olabilir, mesela, park metreye bozuk para koymak gibi. Örneğin, kışın, karları komşunun ön camından temizleyebilirsiniz. İhtiyaç sahiplerine bir bağış gönderebilirsiniz. Bu liste diğer benzer örneklerle devam edebilir.

Meditasyon
– Meditasyon bize dinlenmek, andan zevk almak, düşünce ve duygularımızı daha fazla dikkate almak gibi konularda yardımcı olabilir. Bizi, derinden rahat, zihnimiz ve bedenimiz sessiz olduğunda, hızlı bir şekilde stresten kurtarabilir ve otizmli bir kişinin dikkatini dağıtabilir. Bir meditasyon uygulama geliştirme hızlı bir yaşam ile başa çıkmak ve daha olumlu duygular yetiştirmek için harika bir yol olabilir.

Mutluluk başlı başına bir nihai hedef değil, daha çok bir yaşam tarzıdır ve hayatımızı çok daha güzel hale getirir…

 

SEBİHA ÜNAL HAKKINDA: Doç. Dr. Sebiha Ünal (Devrim), Psikolog, otizm- ve ilişki uzmanıdır, Türkiye ve Avrupa’da otizmle ilgili araştırma ve farklı çalışmalarda bulundu ve su an bulunmakta. Şu an Hollanda, Belçika ve Türkiye’de kendi Otizm Uzmanlık Merkezleri ve Otizm Akademisi’nde (AECSU-AASU) tedavi ve eğitim veriyor. Kendi yaptığı bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda pozitif bakış açısının otizmli kişilerde ne kadar güzel sonuçlar getirdiğini gördü ve bu yüzden uzmanlık alanını pozitif psikoloji ile geliştirdi ve kendi geliştirdiği yöntem olan Pozitif Zihin Yöntemi (PZY) ile Türkiye, Hollanda ve Belçika’da da bulunan Otizm Uzmanlık Merkezlerinde şimdiye kadar 600 üzerinde otizm uzmanı yetiştirdi, yetenekleri vurgulamanın ve bunlara yönelmenin otizmin zayıf yönlerinden daha da önemli olduğunu düşünüyor.

Daha fazla bilgi ve iletişim için:
info@autismexpertisecenter.com
www.autismexpertisecenter.com

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"