DÜNYAKADINYAN MANŞET

Dünyada Her Üç Kadından Biri Fiziksel Ya da Cinsel Şiddet Mağduru

Dünya Sağlık Örgütü'nden Ciddi Uyarı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayımladığı rapor, kadınların üçte birinin, yaşamlarının bir noktasında fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldığını ve özellikle Kovid-19 salgını döneminde kadınlara yönelik şiddetin arttığını gösterdi.

Rapor ile, kadınların en çok partnerlerinden şiddet gördüğü ve bu oranın en fazla olduğu ülkelerin Güney Asya ve Sahra Çölü’nün altındaki Afrika ülkeleri olduğu açıklandı. (Kadına şiddet oranı yüzde 50’den fazla.) Avrupa ile Orta ve Doğu Asya ülkelerinde bu oran yüzde 20 civarında.

WHO Ne Öneriyor?
Kadına karşı şiddetin önlenmesi için WHO, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, herkese eğitim olanakları ve istihdam piyasası erişimde eşit şans verilmesini, kadınlara küresel çapta acil yardım hizmetleri sunulmasını ve okullarda küçük yaşlardan itibaren erkek çocuklarına ilişkilerde karşılıklı saygı ve cinsel ilişkide karşılıklı rızanın gerektiğinin öğretilmesini öneriyor.

Rakamlar Daha Yüksek
WHO yetkilileri, “Kadına karşı şiddet her ülkede ve kültürde yaygın. Milyonlarca kadın ve aile zarar görüyor ve Kovid-19 salgınıyla sıkıntı daha da büyüdü. Şiddet suçlarının yetkili kuruluşlara az bildirildiği için gerçek sayılar çok daha büyük. Hükümetler şiddeti önlemeye yönelik alarm zilleri çalmalı.”

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"