YAZARLAR

Eski Yeşiller Eyalet Milletvekili ve İslam Cemaati Tirol Başkanı Ahmet Demir: ‘‘Kapitalizmin Ne Cinsiyeti, Ne Dili, Ne Dini Ne de Irkı Vardır’’

Geçenlerde tren istasyonuna yakın bir markette hemen alışveriş yapıp trene yetişeyim derken, eskiden tanıdığım ve saydığım bir vatandaşımızın sorusuna cevap veremeden gidemedim. Soru şiddete maruz kalıp ailesi ile geçinemeyen gençlerin ve çocukların yurtlara alınıp ve orada büyümesi hakkındaydı.

Bir sorunun tek bir cevabı olmadığı gibi toplumsal sorunlara sebebiyet veren etkenlerde tek değildir. Çalışan kesimin ki bu en büyük kitledir, penceresinden durum şöyledir:

Barselona hedefleri ve Ankara’da imzalanan İstanbul hedeflerinin detayına inersek kadınların çalışabilme oranının kalıcı olarak arttırmak olduğunu görürüz. Feminizim adı altında çocuk bakımını geliştirmek ve kadın erkek eşitliğini arttırmak adı altında hem kadını ve erkeği daha çok çalışmaya sevk etmekten ibarettir bu aslında. Global sermayenin istekleri doğrultusnda üretken ve çalışkan insan yerine üreten, çalışan ve üretip tüketen insan lazım.

Barselona hedefleri sağlıklı bir zemin üzeri kurulmuş olsaydı, sonuç tüm ailede çalışılan iş mesaisini düşürmek olurdu. Bu da kadınların, eğer tek yaşamıyorsa, haklarını korur ve toplumda hak ettiği yere ulaşmasına sebep olurdu. Klasik aile içinde çocukların da anne ve babalarını görebilme hakları vardır ve bunlarla irtibatta kalıp bazı şeyleri paylaşmaları gerekir ki ortak noktaları olsun. Sağlıklı bir aile bu şekilde işleyebilir, gelişebilir. Bugünkü toplumlarda iki bireyin anca geçimini sağlayabildiğini varsayarsak diğer ihtiyaçlar için fazla mesai gerektiğini anlarız. Bu daha az özel hayat için zaman ile ayriyeten yorgunluk ve stres demektir. İnsanların insan gibi yaşayabilmesi için boş vaktini işyerinde para karşılığı takas ettiği unutulmamalıdır. Sene sonu vergi iadeleri ve tatil için ekstra ücretler sizi ayakta tutuyorsa değerlerinizi ve amaçlarınızı sorgulamanın vakti gelmiştir demek. Bu global sermayenin yani Kapitalizimin size bu düzeni hangi şekilde ve nasıl tatlı gösterdiğini siz daha iyi bilirsiniz. Size uygun bir taksitle araba ya da ev aldırır ve sizi 25 senelik bir yarışa sokar. Neye uğradığınızı şaşırırsınız. “Çoluk, çocuk ve sağlığım ne oldu?“ gibi soruları yıllar sonra düşünürsünüz. Bunun için sağlıklı bir aile ortamında yaşamak istiyorsanız boş vakitlerinize, işçi haklarınıza, çocuklarınızın gelişimine, beden ve zihin sağlığınza sahip çıkın.

Unutmayın ki kapitalizmin ne cinsiyeti, ne dili, ne dini ve ne de ırkı vardır.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Close
Back to top button
Close
Close