AVUSTURYADÜNYAEKONOMİ

Eurostat: AB Genelinde Kadınlar Erkeklerden Daha Az Kazanıyor

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) araştırmasına göre, üye ülkelerin tamamının iş piyasasında kadınlara yönelik eşitsizlik ve gelir adaletsizliğinin devam ediyor.
Avrupa Birliği (AB) genelinde, Eurostat „Cinsiyete Dayalı Ücret Farkı“ araştırmasına göre, kadın çalışanların saatlik ücretleri, erkeklere oranla yüzde 14,1 daha az.

‘En Adaletsiz Ülkeler’
Eurostat araştırması, kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret farkının en fazla olduğu ülkelerin sıralamasını Estonya, Litvanya, Avusturya ve Almanya olarak ortaya çıkarırken, bu ülkelerdeki kadın çalışanlar, erkeklere göre saatte ortalama yüzde 20 daha az gelir elde ediyor.

Avusturya’dan Kötü İstatistik
Rakamlara göre Estonya’da cinsiyete dayalı ücret farkı yüzde 21,7, Litvanya’da yüzde 21,2, Avusturya’da yüzde 19,9, Almanya’da ise yüzde 19,2. Avusturya bu istatistiklerle AB üye ülkeleri arasında kadınlara yönelik gelir adaletsizliğinin en yüksek olduğu üçüncü ülke.

AB’de İyi Durumdaki Ülkeler
Kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliğinin en az olduğu ülkeler sırasıyla, Lüksemburg, Romanya, İtalya, Belçika ve Slovenya. Lüksemburg, kadınlarla erkekler arasında sadece yüzde 1,3’lük ücret farkı ile AB’de en başarılı ülke.

Yaş İlerledikçe Eşitsizlik Artıyor
Eurostat araştırması, yaşı ilerleyen kadınların daha çok ücret dengesizliğine maruz kaldığını, buna karşın genç kadın ve erkekler arasındaki cinsiyete dayalı ücret farkının daha düşük olduğunu gösterdi. 55-64 yaş aralığındaki kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret farkı yüzde 20’nin üzerinde iken, 20’li yaşlardaki kadın çalışanlar, erkeklere göre yüzde 2,3 daha az kazanıyor.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"