GENÇLİKSAĞLIK

Gençlerde Yeme Bozukluğuna Karşı Uzmanlar Uyarıyor!

Böbrek yetmezliği veya kalp sorunları riski ortaya çıkabilir

Özellikle gençler, koronavirüs pandemisi sürecinde artan yeme bozukluklarından giderek daha fazla muzdarip oluyor. Sıkıntı yaşayan birçok hasta, kısıtlamalar ve pandeminin etkisiyle baskı altında olan sağlık sistemlerinin düzgün işlememesinden dolayı tedavi imkânından yoksun kalıyorlar.

‘Okullarda Alarm Zilleri Çalıyor’
Okul doktorları ve öğretmenler alarm veriyor: Bazı gençler artık yeme bozuklukları olduğu için derse giremiyorlar. Terapistler için mesele diyet çılgınlığı değil, problemler daha derin. Uzmanlar bu içinde bulunulan durumun gençleri en aşırı şekilde zorladığını gözlemlediklerini açıkladılar.

Genelde Genç Kızlar Etkileniyor
Yeme bozuklukları genel olarak on bir ila 18 yaş arasındaki kızları etkiliyor, ancak sıkıntı yaşayan genç erkek sayısı da yükseliyor. Şiddetli yeme bozukluğu olan kişiler hastanelerde yatarak tedavi görüyor. Ancak bir araştırmaya göre, yeme bozukluğu olan öğrencilerin çoğu hiç tedavi görmemiş. Bunun nedeni gençlerin muhtemelen utanması ayrıca yeterince terapi yerlerinin olmamasıdır.

Önlem Alınmazsa Tehlike Büyür
Ebeveynler çocuklarda böyle bir durum gözlemlediğinde mutlaka gerekli adımları atmalı ve sağlık kurumlarından destek almalılar. Aksi taktirde ileride çocukların böbrek yetmezliği veya kalp sorunları gibi ciddi sonuçlarla karşılaşabileceği unutulmamalıdır.

Gençlere Tavsiyeler
Uzmanlar yeme bozukluğu çeken çocuk ve gençlere, “En önemli şey, kendinizi eve kilitlememek ve gerektiğinde bir doktora görünmektir. Kendi ihtiyaçlarınıza dikkat etmeniz çok önemli. En kötü senaryo ise yalnız kalmaktır. Özellikle bundan sonra ne yapacağınızı bilmediğiniz duygusuna ve karamsarlığa kapıldığınızda, kontrolünü yeniden ele alabilmek için dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın. Mümkün olduğunca hareketli olun. Kendinizi çok daha iyi hissedebilmek için gerekli sağlık yardımı ve psikolojik destek ve danışma hizmetleri almaktan çekinmeyin.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"