AVUSTURYADÜNYAYAN MANŞET

Halk Yolsuzluk ve Rüşvetten Şikâyetçi

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) tarafından yayınlanan Küresel Yolsuzluk Barometresi 2021 (Global Corruption Barometer – GCB) istatistiklerine göre Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının üçte biri ülkelerinde yolsuzluğun arttığını düşünüyor.

Avusturya’da Halkın Görüşü
Avusturya’da, ankete katılanların yüzde dokuzu bir kamu hizmeti almak için rüşvet ödediğini söyledi. Bu, yüzde yedi olan AB ortalamasının üzerindedir. Rakamlara göre yolsuzluk ve rüşvet, görünüşe göre artık Avusturya’da ‘yabancı kelimeler’ değil. Ankete katılanların yüzde 40’ı kamu hizmeti almak için son on iki ay içinde birilerini devreye soktuğunu itiraf etti. Bu kategoride de Avusturya, AB ortalaması olan yüzde 33’ün oldukça üzerindedir.

Yolsuzluk ve Rüşvet Önlenebilir mi?
Ankete katılan Avusturyalıların sadece yarısından azı yolsuzluğun önlenebileceğine veya en aza indirilebileceğine inanıyor. Yine bu değer, yüzde 67 olan AB ortalamasından çok daha kötü seviyelerde.

Yolsuzluktan En Çok Şikayetçi Olanlar…
Ülkesindeki yolsuzluktan en fazla şikâyet edenler Hırvatlar ve Bulgarlar. Hırvatistan’da ankete katılanların yüzde 92’si, Bulgaristan’da ise yüzde 90’ı ülkelerindeki yolsuzluklardan şikayetçi oldu.

En Az Şikâyetçi Olanlar…
Yolsuzluğun ülkelerinde yaygın olduğuna en az inanlar ise yüzde 12 ile Danimarkalılar ve yüzde 16 ile Finlandiya halkı.

Rüşvet İtirafı
AB üyesi 27 ülkede 40 bin 600 kişinin katılımıyla düzenlenen ankete katılanların neredeyse yarısı hükümetlerinin yolsuzlukla mücadelede yeterli olmadığı görüşünü savundu. Bununla birlikte katılımcıların yüzde 7’si bazı kamu hizmetlerinden yararlanabilmek için son bir yılda en az bir kez rüşvet verdiğini itiraf etti. Bu oranı değerlendiren Uluslararası Şeffaflık Örgütü yetkilileri, ”Tahminlere göre bu Avrupa çapında yaklaşık 18 milyon insanın son bir yılda kamu hizmetlerinden yararlanabilmek için rüşvet verdiği anlamına geliyor.”

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"