AVUSTURYAGenelYAN MANŞET

Halkın Çoğu Bu Yaz Avusturya’da Tatil Planlıyor

Gallup Institut: Mehrheit plant Urlaub in Österreich

Bu Sene Yaz Tatil Planlamasında Ekonomik Sebeplerin Yanında Koronavirüs Krizinin Etkisiyle Halkın Korkuları da Etkili Oluyor

Koronavirüs krizinin etkileri giderek azalsa da Avusturya halkı birçok alanda karar verirken, bu sürecin getirdiği yükten kurtulamıyor. Sınırlar tekrar açıldı, insanların farklı ülkelere ve özellikle denize tatile gitmesi önünde bir engel kalmadı. Buna rağmen yapılan bir ankete göre Avusturyalılar bu sene yaz aylarında yurt dışına gitmek istemiyor.

Halkın %60’ı Avusturya’da Kalacak
Araştırma ve fikir enstitüsü Gallup tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yaz aylarında tatile çıkmak isteyen Avusturya halkının yaklaşık yüzde 60’ı bu yıl tatil dönemini Avusturya’da geçirmeyi planladı. Sadece yüzde 28’lik kesim yurt dışına gitmek ve tatilini denizde yapmak istediğini söyledi.
Gallup yetkilileri, “Sınırların açılmasının üzerinden haftalar geçmesine rağmen halkın görüşünde neredeyse hiçbir şey değişmedi. Avusturya’nın tatil dönemi için avantajları, özellikle kolay erişilebilirlik, sağlık riskinin az ve seyahat maliyetinin düşük olmasıdır.“ Bunun yanında bu sene tatile yapamayacakların en büyük gerekçesi ise ekonomik koşulların elverişsiz olması, çünkü koronavirüs salgının etkisiyle birçok kişi işten çıkarılmış veya kısa süreli çalışmaya geçmek durumunda kalarak büyük gelir kaybına uğramıştı.

Halk Neden Korkuyor
Koronavirüse yakalanma korkusu eskisi kadar ağır basmıyor ama böyle bir durum olursa veya sınırlar kapatılırsa halkın çoğu, İtalya veya Yunanistan gibi tatil ülkelerinden birinde kalmaktan çekiniyor.

Hırvatistan İlk Tercih
Ankete katılanlardan yurtdışına gitmeyi planlayanların bu yaz tatilinde ilk tercihi Hırvatistan (yüzde 32), ardından İtalya (yüzde 15) ve Yunanistan (yüzde sekiz) geliyor. Gallup Enstitüsü’nün anketi 1000 kişi ile gerçekleştirildi.

 

Foto: Gehkah – stock.adobe.com

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close