AVUSTURYAEĞİTİMSAĞLIK

Avusturya’da İlkokul Öğrencileri Kovid-19 Salgını İle Daha Fazla Kilo Aldı

Avusturya’da 350 bin ilkokul öğrencisi, salgın nedeniyle bir yıl içinde önemli oranda kilo aldı. Graz Üniversitesi spor bilimcilerinin yaptığı bir araştırmaya göre, koronavirüs kısıtlamalarının da etkisiyle özellikle ilkokul öğrencilerinin daha kilolu hale geldiği, daha az enerjik oldukları ve zindeliklerini de kaybettikleri ortaya çıktı.

Acil Önlem Alınmalı
Sonuçların ileri dönemde daha da kötü bir noktaya gelebileceği uyarısı yapan spor bilimciler, “İlkokul çocukları ile yapılan çalışma, Kovid-19 ile mücadele önlemleri ve kısıtlamalar ile, çocukların kalp ve solunum zindeliğinde bir azalma ve vücut kitle endeksinde bir artış olması arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Sonuçlar, çocukların durumundaki bu değişiklikleri tersine çevirmek ve uzun vadeli olumsuz sağlık etkilerini önlemek için güçlü bir mücadele stratejisine ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Aksi taktirde rakamların artmasıyla daha ciddi sonuçlar toplumun geleceğini etkileyebilir.”

Korkutucu Artış
Beden eğitimi dersleri ve spor aktivitelerinin yapılmaması, Kovid-19’un bir sonucu olarak okulların kapanması ve karantina süreçleri çocukların kilo alması ve zindeliklerini kaybetmesinde rol oynadı. İncelenen ilkokul çocukları grubundaki aşırı kilolu ve obez çocukların sayısında sadece bir yıl içinde yüzde 3,8’lik bir artış yaşandı. Bu oran normal şartlarda Avusturyalı çocuklarda dört yıl içindeki (2014-2018) kaydedilen artışın büyüklüğüne tekabül ediyor.” dedi.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"