TEKNOLOJİYAN MANŞET

İnternet Kullanım Yaşı Her Geçen Gün Düşüyor

saferinternet.at geçtiğimiz günlerde ”En Küçük Bireyler ve Dijital Basın” konulu araştırmasını tanıttı. Bu çalışmaya göre internetle tanışma yaşının düşmesi ailede bazı sorunlarla mücadele edilmesi demek. Araştırma katılımcısı 0-6 yaş çocuk ebeveynlerinin hemen hemen yüzde 75’i, çocuklarının daha 12 ayından itibaren arasıra da olsa internet olanaklı aletleri kullandıklarını ifade etti. İnterneti olan gereçler zamanımızda pratik olarak doğumundan itibaren çocukların günlük hayatlarında varlar ve ebeveynler bu konudaki güçlüklerle başetmekte zorluk çekiyorlar.

Dijital basınla tanışma çok erken yaşlarda oluyor

Bugün 6 yaş altı çocuklu ailelerin evlerinde ortalama 4-5 çeşit internet olanaklı gereç var. 0-6 yaş grubundaki çocukların %72’si, 3-6 yaş grubundaki çocukların %81’i arasıra da olsa bu gereçleri kullanıyor. 3-6 yaş grubu çocuklar ilk defa bir yaşında dijital basınla tanışıyor. Ebeveynlerin %72’si çocuklarının internet olanaklı gereçleden birini kullanmanın bir yaşından önce gerçekleştiğini söylüyor. Çocukların kullandığı gereçlerin içinde tablet %32 ile ilk sırada yer alıyor. Onu izleyen diğer gereçler: Akıllı telefon (%30), interneti olan televizyon (%21), bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar (her biri %4).

En küçük bireylerin teknolojiden faydalanma biçimleri

Avusturya’da çocukların %73’ü video seyrediyor, %61’ı fotoğraflara bakıyor, %61’i müzik dinliyor ve %51’i oyun oynuyor. Çocukların yarısı buna ek olarak ebeveynlerinin elektronik aletlerini kullanıyor. %28’lik kesim  evdeki gereçlerden birini kullanıyor. 6 yaş altı çocukların %22’sinin kendi teknolojik aletleri var. Bununla birlikte çocukların %33’ü internet olanaklı gereçlerden biriyle hergün uğraşıyor. Katılımcı ebeveynlerin %46’sı, çocuklarının internet olananaklı araçlarla haftada birden fazla kez uğraşıtığını belirtti. Ebeveynlere düşen görev küçük çocuklarının bu imkânlardan yararlanması sırasında gereçleri dijital bir ’emzik’ olarak kullanmaması ve içeriği uygun olmayan şeylerle bağlantıya geçmesinin önlenmesi.

Aillede dijital gereçler için yaşanan tartışmalar

Anne ve babaların %23’ü yaşadıkları ciddi fikir ayrılığından bahsediyor. %18’i çocuklarının elektronik aletleri bırakmak istememesi nedeniyle onlarla kavgalılar ama bu konuda çocukların da %17’si ebeveyn ya da diğer yetişkilerin dijital gereçlerle çok vakit geçirdiklerinden şikâyet ediyorlar. Ebeveynlerin %14’ü çocuklarının belirli durumlarda aletle uğraşmayı bir çeşit alışkanlık olarak algıladığını ifade ediyor. %11’i çocuklarının dijital gereç olmadan başka uğraşlar bulmakta zorlandığını, %49’u bu yaştaki küçük çocukların genel olarak çok uzun süre dijital araçlarla vakit geçirdiğini söylüyor. Her 5 ebeveynden 1’si ise çocuklarının hala çok sık internetle uğraşmasından dolayı kendilerini kötü hissediyor.

İnternette  Avusturyalı çocukların resim ve video sayısı 37 milyon

Bugün küçük çocukların resimlerini çekip internette paylaşma günlük hayatın bir parçası haline geldi. Ebeveynlerin %48’i bunu en az haftada bir yapıyor. %10’u ise çocuklarının kendileriyle ya da başkalarıyla resimlerini internette paylaşıyor.

Sunulan Destekler

saferinternet.at çok sayıda hizmet sunumlarıyla desteğe devam ediyor. Küçük çocuklarla ilgilenme ve dijital basınla başa çıkma konusunda bilinç ve eğitim çok önemlidir. Bu nedenle saferinternet.at ebeveynleri ve eğitimcileri özel tüyolar ve tavsiyeler vererek destekliyor. Ailelerin günlük hayatı için atölye çalışmaları ve sayısız bilgilendirme hizmetleri sunuluyor. Tüm bu hizmetlere ulaşma, yükleme ya da ısmarlama imkânlarını www.saferinternet.at adresinde bulabilirsiniz.

Foto: © Saferinternet.at/APA-Fotoservice/Hörmandinger

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"