AVUSTURYAEKONOMİYAN MANŞET

İşsiz Kişilerin Önemli Bir Bölümü Yoksulluk Riski Altında

Momentum Enstitüsü adına SORA araştırma şirketini tarafından yapılan bir çalışma, Avusturya’da devletin tüm taahhütlerine rağmen, işsiz bireylerin neredeyse yarısının yoksulluk riski altında olduğunu ortaya çıkardı.

Tek Sorun Yoksulluk Değil
İşsiz bireylerin birçoğu, yaşadıkları yoksulluk riskinin yanında psikosomatik hastalıklar ve sosyal damgalanma ile de mücadele ediyor. Araştırma bu kişilerin büyük bölümünün işsizlikten kurtulmak için ciddi çaba sarfettiğini de gösterdi.

Eğitim Düzeyi Belirleyici Faktör
İstatistikler özellikle eğitimli, sertifika ve diplomaya sahip bireylerin, sadece mecburi eğitimi tamamlayanlara oranla daha az işsiz kaldığını gösteriyor. Zaten diğer alanlara göre maaşların daha düşük olduğu gastronomi, turizm, temizlik ve hizmet sektörlerinde çalışan ve işini kaybeden, yani işsizliğin daha az kazanan insanlar arasında güçlenmesi, durumu daha da ağırlaştırıyor. İşsizlik maaşıyla gelirleri iyice azalan bireylerin yarısı mali nedenlerle artık arkadaşlarını yemeğe davet edemeyeceklerini ve beşte biri oturdukları evleri tam olarak ısıtamayacağını söyledi.

Damgalanma ve Psikolojik Sorunlar
İşsizliğe paralel olarak bu bireyler toplum tarafından ayrımcılığa uğramaktadır. Mali kısıtlamalar ve toplumda damgalanmaya ek olarak işsizlerin yüzde 60’ı psikolojik sorunlarla da boğuşuyor ve kendilerini toplumun değerli bir parçası olarak hissetmiyorlar. Yüzde 38’i depresif düşüncelerden, yüzde 31’i sinirlilik ve kaygıdan, yüzde 28’i kontrol edilemeyen endişelerden ve yüzde 27’si uyku problemlerinden muzdarip.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"