KADIN

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birlikte Mücadele

Kadın Bakanı Susanne Raab (ÖVP) ve Aşağı Avusturya Valisi Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) kadına şiddet konusunda birlikte inisiyatif alma kararı aldı

Geçtiğimiz günlerde bir çalışma görüşmesinde bir araya gelen Avusturya Halk Partili (ÖVP) Entegrasyon ve Kadın Bakanı Susanne Raab ve Aşağı Avusturya Valisi Johanna Mikl-Leitner kadına şiddete karşı birlikte mücadele kararı aldı.

Bakan Raab, Vali Mikl-Leitner’in güçlü bir müttefiki olduğunu, kadına karşı şiddetle mücadelelerinde ‚Sıfır Tolerans‘ parolası ile bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceklerini vurguladı. Bunun göstergesi olarak ta şiddetten koruma projeleri, kadın barınakları, kadın ve kız çocıklarını güçlendiren ve destekleyen türde olan birçok projeyi başbakanlık ofisi olarak desteklediklerini açıklandı.

Eyalet ve federal devlet gelecekte daha sıkı işbirliği yapacak

Mikl-Leitner: “Kadına şiddet sadece eyaletlerde değil, ülke genelinde büyük bir sorun. Birlikte çözüm yollarına ve güçlü işbirliğine ihtiyaç duyuyoruz.“

Maruz kadınlar için yeni bilgi klasörleri

Şiddeti önlemek için yapılan ‘Yuvarlak Masa’ toplatılarının ilk sonucu olarak ehliyet büyüklüğünde bir bilgi klasörü oluşturuldu. Bu klasör yakında marketlerde ve insanların en çok dolaştığı alanlarda da bulunabilecek. Bunun dışında danışma merkezleri, kadın barınakları ve kurumlar arası iletişim ve işbirliği güçlendirilecek. Bakan Raab’a göre eğitim konusu da önemli, kız ve erkeğin arasında fark olmayacak şekilde bir okul iklimi oluşturulmalı.

Entegrasyon konusu

Çalışma görüşmesi sırasında entegrasyon konusu da ele alındı. Burada teşviklerin arttırılması ve bireylerden de sorumluluk talep edilmesi kararlaştırıldı. En hızlı bir şekilde Almancayı öğrenmek, ülke değerlerini tanımak ve onları yaşamak için istek duyulmalı. Bakan Raab görüşmede Aşağı Avusturya’nın, bağlayıcı bir entegrasyon politikası anlamında yıllardır güvenilir bir ortak olduğunu söyledi.

 

Foto: BKA / Christopher Dunker

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close