AVUSTURYAKADINSAĞLIKYAN MANŞET

Korona Krizi Kadınlarda Psikolojik Baskıyı Artırdı

Anksiyete, depresyon, stres ve uyku bozuklukları keskin bir şekilde yükseldi

(OTS) Korona salgını bir yıldır bizimle. Kesin olan bir şey var: Özellikle kadınlar, çok sayıdaki ek yükle (evden çalışma, evde eğitim, evde yalnızlık, bakım, vb.) mücadele ediyor ve korona krizinin psikolojik sonuçlarından çok kötü bir şekilde etkileniyor. Ek olarak, genellikle sosyal dezavantaj, işsizlik, mesleki eşitsizlik ve şiddetle de karşı karşıya kalmaktadırlar.

Dramatik Sonuçlar
Araştırmalar, Avusturya’da kadınların şu anda karşılaştıkları sayısız zorlukların ve kendilerinden beklentilerin dramatik sonuçlarıyla mücadele ettiğini gösteriyor. Örneğin son birkaç ayda korku, depresyon, uyku sorunları ve stres kadınlarda erkeklerden çok daha fazla arttı.

Kadınlara Odaklanmalıyız
Avusturya Psikologlar Derneği (BÖP) Başkanı Univ.-Prof.Dr. Beate Wimmer-Puchinger: “Toplum olarak kadınlara daha fazla odaklanmanın, onların endişelerini ve korkularını ciddiye almanın ve yardım teklifleri sunmanın zamanı geldi.” dedi.

Yasalar İyileştirilmeli
BÖP yetkilileri, ”Bekar ebeveynler ve özellikle sosyal açıdan dezavantajlı kadınlar için psikolojik yardıma erişim mümkün olan en kısa sürede kolaylaştırılmalıdır. Bunun içi önemli bir adım olarak, Genel Sosyal Sigorta Yasasına psikolojik terapi / klinik-psikolojik tedaviyi dahil etmektir.”

İmza Kampanyası
BÖP’ün “Avusturya’da psikolojik sorunları olan bireylerin daha iyi bakım hizmeti alabilmesi için” bir imza başlattığı kampanya büyük destek görüyor ve çalışma 40 bine yakın kişi tarafından imzalandı.
Daha geniş bilgi için: www.boep.or.at

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"