AVUSTURYAPOLİTİKAYAN MANŞET

Korona Pandemisine Rağmen Avusturya’da Aşırı Sağcı Suçların Sayısı Yüksek

2020’de salgına rağmen 1.286 aşırı sağcı suç işlendi

Irkçılık ve aşırılıkla mücadele konusunda büyük çaba sarfeden Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) milletvekili Sabine Schatz’ın 2020 yılında işlenen aşırı sağcı suçların sayısı ile ilgili meclise sunduğu soru önergesi, koronavirüs salgınına rağmen bu suçların devam ettiğini ortaya çıkardı.

Korkutucu Rakamlar
İçişleri Bakanlığı’nın ortaya koyduğu rakamlar, Avusturya genelinde aşırı sağcı, ırkçı, Yahudi karşıtı ve İslamofobik eylemlerle ilgili şikâyetlerin son derece yüksek olduğunu gösteriyor. Sabine Schatz; “Geçen yıl toplam 1.286 eylem rapor edildi. 2020’de pandemiden dolayı eskiden yapılan pek çok aşırı sağcı toplantının gerçekleşmediğini akılda tutarsak, bu rakamlar korkutucu bir işarettir. Özellikle kışkırtma suçlarındaki artış dikkat çekici. 2019’daki 169 suça kıyasla 2020’de toplam 224 suç rapor edildi. Yahudi karşıtı suçlardaki yüzde 20’lik artış da endişe vericidir.”

Aşırı Sağcı ve Irkçı Suçlar
Schatz, “Aşırı sağcı, ırkçı, Yahudi karşıtı ve İslamofobik suçların sayısı 2019’da 922’den 2020’de 853’e düştü. Bu ufak düşüş, beş yıldan fazla bir süredir sürekli olarak yüksek düzeyde olan aşırı sağcı ve ırkçı suçlar yaşadığımız gerçeğini gizlememelidir. Bu sayıların çoğunun arkasında ırkçı, Yahudi karşıtı saldırılar yaşayan insanlar, artık kendi şehirlerinde kendilerini güvende hissetmeyen çocuklar, kadınlar ve erkekler var.”

Ulusal Eylem Planı Uygulanmalı
Sabine Schatz, bir kez daha aşırı sağcı raporun yeniden tanımlanması ve hükümet programında yer alan aşırı sağcılığa karşı ulusal eylem planının hızla uygulamaya konması çağrısında bulundu. Aşırılık karşıtı çalışmalar için yeterli kapasiteye sahip işleyen bir anayasal koruma sisteminin önemine değindi.

Sürdürülebilir Stratejilere İhtiyaç Var
Schatz son olarak, “Toplumdaki gelişmeleri ve eğilimleri algılamak ve endişe verici aşırı sağcı eylemlere karşı koymak için hedef odaklı, etkili ve her şeyden önce sürdürülebilir stratejilere acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Daha fazla beklememeliyiz, hemen aşırı sağcılığa, ırkçılığa, antisemitizme ve İslamofobiye karşı koordineli önlemler almalıyız.”

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"