GENÇLİKSAĞLIKYAN MANŞET

Koronavirüs Krizi Çocukların Yaşamını Derinden Etkiledi

Innsbruck Tıp Üniversitesi’nin, korona krizinin çocuklar üzerindeki psikososyal etkilerini incelemek için bir çalışmasına göre, bu krizden kaynaklanan kısıtlayıcı önlemler, çocukların ve gençlerin günlük hayatını büyük ölçüde etkiledi. Arkadaşlarla görüşme, düzenli okul hayatı, büyükanne ve büyükbabalara virüs bulaşma korkusu, kendi evinde çeşitli kısıtlamalar çocukların ve gençlerin yaşamlarını derinden etkiledi.

Çalışmanın Amacı
Uzun süre olağan günlük yaşamlarından uzaklaşmak zorunda kalan çocuk ve gençlerin, bu süreçten bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin nasıl etkilendiği ve ne tür izler bıraktığı bu çalışmayla inceleniyor. Oluşan baskı, stres ve psikolojik sorunların erken tespiti amaçlanıyor.

Belirsiz Süreç ve Etkileri
Kısıtlama ve tedbirler gittikçe gevşetilmiş olsa da, hala alışılan normalden çok uzakta olunduğunu belirten uzmanlar, “Düzenli eğitim ve okula gitme hala çok sınırlıdır, yaz tatili dönemi için ders yardımı ve bakım seçenekleri henüz tam düzenlenmemiştir. Bu zorlukların üstesinden nasıl gelinebileceği büyük ölçüde genel aile koşullarına bağlıdır. Krizler her zaman sosyal açıdan dezavantajlı aileleri daha çok etkiler ve şimdiden yetkilerin gerekli tedbirleri alması, hem ebeveynlerin hem de çocuk ve gençlerin bu süreçte en az hasarla çıkması için çok önemlidir.“

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close