DÜNYAMANŞETSAĞLIK

Koronavirüs Önlemleri Milyonlarca Hayat Kurtardı

Avrupa'da Alınan Önlemler ve Getirilen Yasaklar 3 Milyon Hayat Kurtardı

Londra Imperial College’ın bir araştırmasına göre, koronavirüs salgını dünya genelinde 400 binin üzerinde insanın hayatına mal oldu ama gerekli tedbirler alınmasaydı bu rakam sadece Avrupa’da 11 ülkede 3 milyonu aşabiliridi.

Önlemler Etkili Oldu
Araştırma, Avrupa ülkelerinde hükümetlerin koronavirüse karşı aldığı sokağa çıkma, karantina ve sosyal mesafe gibi önlemlerin salgının yayılma hızını ciddi bir şekilde düşürdüğünü ve milyonlarca hayat kurtardığını ortaya çıkardı.

11 Ülke Değerlendirildi
Imperial College tarafından yapılan bu araştırma, Avusturya, İsviçre Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka ve İngiltere gibi 11 ülkede uygulanan tedbirleri ve devamında ortaya çıkan verileri değerlendirdi.

Veriler İle Modelleme
Bu ülkelerde toplam 140 bine yakın insan Covid-19’a yakalanarak ölürken, Imperial College’dan bilim insanları, “Salgına karşı herhangi bir önlem alınmasaydı durum ne olurdu, ne hızla ve ne kadar kişiye yayılırdı?“ gibi durumları, verileri değerlendirerek bir modelleme ile Nature adlı bilim dergisinde kamuoyuna açıkladılar.

3 Milyon Hayat Kurtarıldı
Araştırmacılar, “Hükümetler önlem almasa ve yasaklar getirmese, iş yerleri açık olacak ve insanlar serbest şekilde hareket etmeye devam edecekti. Bu koşullarda sadece 11 ülkede en az 3 milyon 200 bin kişinin hayatını kaybedeceği sonucuna varıldı. En çok ölüm 690 bin kişi ile Fransa’da, 630 bin ile İtalya’da ve 470 bin ile İngiltere’de yaşanacaktı. Bu da önlemlerin 3 milyonu aşkın kişinin yaşamını kurtarmış olduğu anlamına geliyor.“

Salgın Bitmedi
Imperial College’dan bilim insanları, salgının sona erdiği düşüncesinin yanlış olduğunu ve kontrolsüz bir şekilde önlemlerin gevşetilmesinin virüsün yayılmasını tekrar hızlandırabileceği uyarısı yaptılar. Hükümetlerin yanında bireylerin de sorumlulukları bilincinde olarak tedbirli davranılması önerisinde bulundular.

İkinci Dalga Uyarısı
Araştırmacılar son olarak, insanların hareketliliği iyice artarsa muhtemelen önümüzdeki bir iki ay içinde ikinci bir dalganın yaşanabileceğini söylediler.

 

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"