AVUSTURYAPOLİTİKAYAN MANŞET

TOPLUMUN BÜYÜK TEPKİSİ SONUÇ VERDİ

İslami Mekanlar Haritası Sayfası Tepkiler Üzerine Çevrim Dışı Bırakıldı

Avusturya’da Müslümanlara ait kurumların detaylı bilgilerinin yer aldığı İslami Mekanlar Haritası İslam-Landkarte internet sayfası, çığ gibi büyüyen tepkilerden dolayı çevrim dışı bırakıldı. Yapılan açıklamaya göre şimdilik ulaşılamayan bu sayfadaki bilgileri, önümüzdeki dönemde sadece kayıt yaptıran bireyler giriş yaparak görebilecek.

NELER YAŞANMIŞTI:
Avusturya’da başta ATİB, Milli Görüş ve Türk Kültür Dernekleri olmak üzere 600 cami ve müslümanlara ait çeşitli kurumların ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı dijital İslami Mekanlar Haritasının kamuoyuyla paylaşılması, müslümanlara yönelik ayrımcılığı tetikleme ihtimali nedeniyle tartışmalara neden oldu. Geçen yıl Avusturya hükümeti tarafından kurulan “Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi” tarafından hazırlanan ve www.islam-landkarte.at adresinden erişilebilen İslam Haritası’nda yer alan cami ve kuruluşların hangi çatı derneğine bağlı olduğu, İslami görüşleri, yöneticileri ve adresleri gibi çeşitli bilgiler yer alıyor.

RADİKAL EĞİLİMLER ve SİYASAL İSLAM İLE MÜCADELE
Avusturya Halk Parti’li (ÖVP) Uyum Bakanı Susanne Raab “Biz sadece şeffaflık istiyoruz. Müslüman örgütlere dair genel bir kuşkulu yaklaşımımız yok. Bir dine değil, siyasi ideolojilere karşı mücadele ediyoruz. Amacımız radikal eğilimler konusunda bilgilendirme ve tehlikeli bir ideoloji haline gelen siyasal İslam’la mücadeledir.” dedi.

YEŞİLLERDEN TEPKİ
ÖVP’nin hükümet ortağı Yeşiller, bu çalışma hakkında ÖVP’nin kendilerini bilgilendirmediği ve çalışmanın Yeşiller tarafından desteklenmediğini açıkladılar. Avusturya’da ne kadar aşırı sağcı olduğunu ve Müslüman gruplara yönelik artan saldırılara vurgu yapan Yeşiller sözcüsü Georg Bürstmayr, ”Bu yaklaşımı sorumsuzca buluyoruz. Müslüman topluluklar bu listeye göre damgalanmaktadır. Yeşiller Entegrasyon sözcüsü Faika El-Nagashi ise, daha iyi bir arada yaşama anlamında gerçek diyaloğu mümkün kılmak için toplulukların ve uzmanların bir yuvarlak masada buluşmasını önerdi.

ÖRTBAS GİRİŞİMİ
Yeni Avusturya Partisi (NEOS), ”Müslümanlara ait cami ve derneklere ait bilgilerin paylaşılması, iktidardaki Avusturya Halk Partisi (ÖVP) hakkında başlatılan soruşturmaları “örtbas etme” girişimidir.” açıklamasını yaptı.

VİYANA ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEPKİ
Viyana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Heinz W. Engl, ”Viyana Üniversitesi logosunun da yer aldığı ve “İslamlandkarte” adı verilen ve cami, eğitim kurumu, dernek gibi Müslümanlara ait sivil toplum kuruluşlarının detaylı bilgilerinin yer aldığı “dijital haritayla” üniversitemizin herhangi bir bağı yoktur.

DAMGALAMA ÇALIŞMASI
Avusturya İslam Dini Cemaati (IGGÖ) Başkanı Ümit Vural, ”Harita ırkçılığı körüklüyor ve Müslüman vatandaşları “büyük bir güvenlik riskine” maruz bırakıyor. Bu proje, Avusturya hükümetinin ülkedeki Müslümanları, toplum ve demokratik hukuk düzeni için potansiyel tehlike olarak damgalamaya yönelik açık bir girişimidir.

MJÖ: DAVA AÇACAĞIZ
Avusturya Müslüman Gençliği (MJÖ), çalışmanın Müslümanlara yönelik tehlikeli bir genel şüphe oluşturduğunu belirtti. MJÖ başkanı Adis Serifovic, ”Bu durum tehlikeli bir noktaya ulaştı. Şeffaflık ve diyaloğa hazır olma kisvesi altında, İslami örgütler ve kurumlar büyük bir güvenlik riskine maruz bırakılmıştır.” dedi. Ayrıca MJÖ yetkilileri, Entegrasyon Bakanı Susanne Raab’ın tanıtımını yaptığı “İslami Mekanlar Haritası”na karşı hukuki süreç başlatacağını açıkladı.

BÖLÜNMEYE TEŞVİK
Avusturya’da insan hakları alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu SOS Mitmensch’in sözcüsü Alexander Pollak, ”Entegrasyondan sorumlu bakan Susanne Raab, aşırılıktan sorumlu ‘Siyasi İslam Dokümantasyon Merkezi’ yetkilileri ile birlikte bir ‘İslam Haritası’ sunduğunda, bu kuruluşlar için aşırılık şüphesi uyandırdığının açıkça farkında olmalıdır. Bu Listelenen 600’den fazla kuruma karşı tehlike olabilir. Dini azınlıklara karşı genel bir şüphe uyandırmak, belirli sorunların tespit edilmesine ve hatta çözülmesine katkıda bulunmaz, ancak bölünmeyi ve yabancılaşmayı teşvik eder. Bu siyasetin amacı olamaz ve olmamalıdır.”

MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRI
Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Viyana Eyalet Milletvekili Aslıhan Bozatemur, “Müslümanlar, ırkçılık ve İslamofobinin hedefi haline getiriliyor. Federal hükümetin dini bir topluluk için oluşturduğu harita, ayrımcıdır, insanlık dışıdır ve şiddetle reddedilmelidir. İslam Haritası, Müslümanlara yönelik yeni bir saldırıdır. Başbakan Kurz ve partisi ülkemizi bölüyor.”

SALDIRI OLURSA SORUMLULAR HÜKÜMETTE
SPÖ’lü siyasetçi Muhammed Yüksek ise, “Yarın bir cami saldırıya maruz kalırsa, bunun sorumluları hükümette aranmalıdır.” dedi.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"