AVUSTURYAEĞİTİM

OKULLAR 12 NİSAN’A KADAR KAPANIYOR

KORONAVİRÜS ETKİSİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI

Avusturya Hükümeti ülke genelinde okulların, önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren kapatılacağını açıkladı. İlk olarak Pazartesi günü 14 yaşından itibaren lise öğrencileri, devamında ise Çarşamba gününden itibaren14 yaş altı diğer tüm öğrenciler için okullar kapalı olacak.

Başbakan Sebastian Kurz (ÖVP), okulların kapalı olduğu dönemde büyükanne ve büyükbabaların çocuklarla ilgilenmemelerini çünkü yaşlıların korona virüsüne karşı daha hassas olduğunu ve bu kesimin korunması gerektiğini söyledi. Kurz, önlemlerin başlangıçta 12 Nisan’a kadar uygulanacağını ve eğitime dijital destekle devam edilmesini planladıklarını açıkladı.

KRİTİK MESLEKLER
Sebastian Kurz: “Çocuklara evde bakma imkânı olan herkes bunu yapmalıdır. Eğer hiç imkân yoksa, öğrenciler okula devam edebilecek. Burada çocuk bakım hizmeti seçenekleri olacak ve sistem açısından kritik mesleklerde çalışan ebeveynlerin işlerini yapmaya devam edebilmeleri mümkün kılınacaktır. Ülkedeki toplumsal yaşamın işlemesi için kritik meslekler olarak sağlık çalışanları, polis memurları veya otobüs şoförlerini örnek olarak gösterebiliriz.“

ANAOKULU ÇOCUKLARININ DURUMU

Anaokulu çocukları da mümkünse evde kalacak. Ebeveynler için başka alternatif yoksa kreşlerde de bir çocuk bakımı seçeneği sunulacak.

 

Foto: BKA / Andy Wenzel

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Back to top button
Close
Close