YAZARLAR

Otizmli çocuğunuzla koronavirüs hakkında nasıl iyi bir konuşma yapabilirsiniz?

Stres ve kaygı nasıl en aza indirilir?

Sosyal mesafe ve günlük hayatımızdaki yaygın değişim ile bu belirsiz zamanlarda, çoğu insan için kaygı ve stres yüksektir. Bununla birlikte, otizmli gençler tipik rutinlerindeki değişikliklere veya rahatsızlıklara yanıt olarak özellikle sıkıntıya karşı hassastırlar. Çocuğunuza koronavirüs hakkında doğru bilgilerin yanı sıra kendilerini ve başkalarını korumak için atabileceği adımları (sosyal mesafe ve el yıkama gibi) sağlamak önemlidir. Otizmli çocuğunuzla mevcut durumu tartışmak için bazı ipuçları veriyorum.

* Çocuğunuzu dinleyin. Şimdiye kadar, çocuğunuz hayatın artık eskisi gibi olmadığının zaten farkındadır, ancak bu değişiklikler hakkındaki düşünceleri ve duyguları sizi şaşırtabilir. Mevcut durum hakkında ne bildiklerini ve ne hissettiklerini tarif etmeleri için zaman ayırın. Sözlü yanıtlara ek olarak, çocuğunuza görsel yardımları (fotoğraflar veya simgeler gibi) kullanarak yanıt verme olanağı verdiğinizden emin olun. Bu, mevcut durum hakkında ne anladıkları ve hissettikleri hakkında bir fikir vermenin yanı sıra, onlara doğru bilgileri sağlama ve yanlış bilgileri düzeltme fırsatı verir. Ayrıca çocuğunuzun haberlere maruz kalmasını sınırlayın (mevcut pozitif vaka sayısı veya yeniden açılmayla ilgili gerginlikler gibi), çünkü haber, belirsizlik ve kesinlik olmadan stres ve kaygı seviyelerini artırabilir.

Doç. Dr. Sebiha Ünal: ”Şu anda kimse mükemmel bir ebeveyn olamaz ve bu sorun değil! Zor bir durumda elinizden geleni yaparsanız ve konuşmalar sorunsuz gitmese bile desteğiniz çocuğunuz için değerlidir!”

* Basit, somut bir dil kullanın. Çocuğunuzun iletişimini (örneğin sözel ve sözel olmayan) ve bilişsel düzeylerini göz önünde bulundurmanın yanı sıra, koronavirüsün ne olduğunu, sosyal mesafenin amacını, rutindeki değişiklikleri, geleceğe yönelik beklentileri vb. açıklarken açık, doğrudan bir dil kullanın.

* Görsel destek ve hikayeler kullanın. Çocuğunuza tercih ettiği iletişim yöntemini ve bilgi işleme biçimini kullanarak bilgi aktarmak önemlidir. Çocuğunuzun yeni bilgilere açık olduğu anı mümkün olduğunca kullanın, örneğin Pozitif Zihin Yöntemi olduğu gibi ilgi alanından bir etkinlik sırasında. Görsel destek ve hikayeler, mevcut durumu açıklamanın ve çocuğunuzun bu son değişikliklere uyum sağlamak için atabileceği ”komut dosyası” veya adımlar sağlamanın iki yararlı yoludur. Görsel destek veya hikaye ile yardımcı olabilecek şeylerden bazıları arasında koronavirüsün ne olduğunu, ellerinizi nasıl düzgün bir şekilde yıkayacağınızı, okulun neden kapalı olduğunu, sosyal mesafe kurallarını ve uzaktan öğrenme programlarını açıklamak yer alıyor.

* Kendi korkunuzu hissettirmeyin. Rutin değişiklikler, okulların kapatılması, uzaktan çalışma ve çocuğunuzun hizmetlerindeki aksaklıklar hakkındaki endişeniz makul ve anlaşılabilir.

Bununla birlikte, çocuğunuzla konuşurken çok endişeli görünüyorsanız, muhtemelen bir ebeveyn olarak endişenizi hissedecektir ve mevcut durumu onlara sakin ve etkili bir şekilde açıklamak zor olacaktır. Çocuğunuzla konuşmadan önce, derin bir nefes almak veya kısa bir yürüyüş yapmak gibi kaygınızı kontrol etmek için kendi başa çıkma stratejilerinizden bazılarını kullanın.

Ve unutmayın ki şu anda kimse mükemmel bir ebeveyn olamaz ve bu sorun değil! Zor bir durumda elinizden geleni yaparsanız ve konuşmalar sorunsuz gitmese bile desteğiniz çocuğunuz için değerlidir.

 

SEBİHA ÜNAL HAKKINDA: Doç. Dr. Sebiha Ünal (Devrim), Psikolog, otizm- ve ilişki uzmanıdır, Türkiye ve Avrupa’da otizmle ilgili araştırma ve farklı çalışmalarda bulundu ve su an bulunmakta. Şu an Hollanda, Belçika ve Türkiye’de kendi Otizm Uzmanlık Merkezleri ve Otizm Akademisi’nde (AECSU-AASU) tedavi ve eğitim veriyor. Kendi yaptığı bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda pozitif bakış açısının otizmli kişilerde ne kadar güzel sonuçlar getirdiğini gördü ve bu yüzden uzmanlık alanını pozitif psikoloji ile geliştirdi ve kendi geliştirdiği yöntem olan Pozitif Zihin Yöntemi (PZY) ile Türkiye, Hollanda ve Belçika’da da bulunan Otizm Uzmanlık Merkezlerinde şimdiye kadar 600 üzerinde otizm uzmanı yetiştirdi, yetenekleri vurgulamanın ve bunlara yönelmenin otizmin zayıf yönlerinden daha da önemli olduğunu düşünüyor.

Daha fazla bilgi ve iletişim için:
info@autismexpertisecenter.com
www.autismexpertisecenter.com

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"