YAZARLAR

SEBİHA ÜNAL: Otizmli Kişilerin Olumlu Özelliklerini Görmeliyiz (Pozitif Zihin Yöntemi)

Genellikle insanlar otizmli kişilerin olumsuz özelliklerini görüp otizmli kişilerin problemli yönlerinin çok olduğunu söylerler. Öyle midir? Neden farklı bir şekilde bakıp otizmin olumlu yönlerine de bakmıyoruz?

Evet, birçok şey otizmli insan ve onları seven insanlar için zor, ama otizmin dezavantajları olduğu kadar, aynı zamanda birçok avantajı da vardır. Otizmli insanlar nöro tipik bireyler arasında nadir ya da hatta var olmayan benzersiz olumlu özelliklere sahiptirler. Bu olumlu özellikleri sadece savant sendromu olan kişilerde mevcut değildir; aksine, bu özellikler otizmli olan hemen hemen her kişide mevcuttur.

Otizmli kişilerin çok iyi olduğu bazı olumlu özelliklerden bahsetmek istiyorum, böylece otizmin olumlu yönlerini de görüp duruma farklı bir bakış açısından görmenize yardımcı olabilir.

Otistik insanlar nadiren yalan söylerler

Hepimiz gerçeği takdir ettiğimizi iddia ediyoruz ama neredeyse hepimiz küçük beyaz yalanlar söylüyoruz. Daha da önemlisi, birçok nöro tipik insan, aktif çevrelerindeki insanların önemli gerçekleri gizliyorlar. Ancak, otistik insanlar gerçeği söylerler, olumlu ya da olumsuz. Otizmli bir kişi doğruyu yansıtır ve onun görüşü sorulduğunda samimiyet ile içinden gelen yanıtı verir. Otistik bir kişi harika görünüyorsun diyorsa, onun doğruyu ve içinden geleni söylediğinden emin olabilirsiniz!

Otizmli insanlar nadiren başkalarını yargılarlar

Kim daha şişman? Zengin? Akıllı? Güzel? Bu kişi iyi bir eğitim aldı mı? Otizmli insanlar ön yargılı değiller ve bu tür sorulara önem vermezler. Onlar için kişi önemlidir, özellikleri değil.

Otizmli insanların hafızası kuvvetlidir

Nöro tipik insanlar yol tarifini unuturlar veya renkleri, isimleri ve diğer ayrıntıları hesaba katmazlar. Bizlerin aksine yani (nöro tipik insanlar) otizmli kişiler genellikle detaylara çok daha fazla görürler. Birçok durumda kritik ayrıntıları her türlü yatkınlardır. Aslında, otizmli kişilerin şaşırtıcı derecede çok sayıda fotoğrafik hafızaları, neredeyse mükemmel bellek kayıtları vardır. Bu becerileri, doğru yön bulduğunda topluma ve iş yerlerine çok faydalı bir değer olabilir.

Otizmli insanlar daha az materyalisttir

Tabii ki, bu her zaman için geçerli değil ama genel olarak, otizmli kişiler çok daha az prestij ve statü ile ilgilenirler. Sonuç olarak, onlar marka isimleri, lüks restoranlar ve diğer pahalı ve önemsiz şeylere takılmazlar.

Kısacası, otizmli kişilerin etrafındaki insanlara şunu belirtmek isterim ki sadece otizmli kişinin olumsuz yönlerine değil olumlu yönlerine odaklanın. Çünkü onlar toplum için çok faydalı olabilirler. Negatif yaklaşımla onları toplumdan ayırt etmeyelim. Otizmli kişiler toplum için çok değerli ve yeterli olumlu niteliklerine sahipler. Önemli olan olumlu özellikleri ile onlara sahip çıkalım, olumsuz yönlerine destek olup topluma faydalı olmalarını sağlayalım…

BU HAFTA OTİZM HAFTASI. OTİZMLİ KİŞİLERE SAHİP ÇIKALIM VE ONLARA FARKLI (POZİTİF) BİR BAKIŞ AÇISINDAN BAKMAYI DENEYELİM Mİ?

 

SEBİHA ÜNAL HAKKINDA:

Doç. Dr. Sebiha Ünal, Psikolog, otizm- ve ilişki uzmanıdır,

Türkiye ve Avrupa’da otizmle ilgili araştırma ve farklı çalışmalarda bulundu. Şu an Hollanda, Belçika ve Türkiye’de kendi Otizm Uzmanlık Merkezleri ve Otizm Akademisinde (AECSU-AASU) tedavi ve eğitim veriyor. Kendi yaptığı bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda pozitif bakış açısının otizmli kişilerde ne kadar güzel sonuçlar getirdiğini gördü ve bu yüzden uzmanlık alanını pozitif psikoloji ile geliştirdi ve kendi geliştirdiği yöntem olan Pozitif Zihin Yöntemi (PZY) ile Türkiye, Hollanda ve Belçika’da da bulunan Otizm Uzmanlık Merkezlerinde şimdiye kadar 600 üzerinde otizm uzmanı yetiştirdi, yetenekleri vurgulamanın ve bunlara yönelmenin otizmin zayıf yönlerinden daha da önemli olduğunu düşünüyor.

Daha fazla bilgi ve iletişim için:

info@autismexpertisecenter.com

www.autismexpertisecenter.com

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Close
Back to top button
Close
Close