AVUSTURYAEĞİTİM

„Saygı: Birlikte daha güçlü“:Viyana Okullarında Önemli Bir Program Başlıyor

„Saygı: Birlikte Daha Güçlü.“ sloganıyla Viyana okullarında, öğrenci, öğretmen ve ebeveynlerin olası çatışmalarla baş edebilmeleri için yeni bir önleme programı hayata geçiyor.

Okullarda Başlıyor

İnisiyatif ilk aşamada 5 yeni ortaokulda başlatılıyor. Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Yeşillerin bu projesi, zorbalık, cinsiyete ya da cinsel eğilime dayalı sosyal ve kültürel gerginlikler ve ayrımcılık gibi problemlerin önlenmesine yoğunlaşacak. Ayrıca programda internetteki kırıcı ve rahatsız edici gönderilerle baş edebilme konusunu ele alan tiyatro gösterileri de yer alıyor.

Öğrencilerden Katkı

Çocuklar ve gençler okul günlük hayatının belirlenmesine katkı sağlıyor. Simmering Enk Meydanı’ndaki yeni tip ortaokulda öğrenciler kendi sınıflarını tasarlayabilecekler. Şubat ayından itibaren bu somutlaşacak, kız ve erkeklerin kendi odaları olacak.

Sınıflarda Ders Yapılmayan Alanlar

Okul idarecisi Martina Vogel-Waldhütter sınıfta ders yapılmayan bir alan oluşturulması fikrinin öğrencilerden geldiğini ifade etti ve „Bu odaları kendileri için istiyorlar, buranın bakım ve destek veren personelle de konuşma alanı olma ihtimali mevcut. Fakat  bu alan prensipte ders olmayan bir ‘geri çekilme’ alanı olarak oluşturuldu.

Eğitmenlere Destek

Öğrencilerle pedagojik çalışmanın yanı sıra eğitmen personel için de eğitimlerini geliştirme imkânları sunuluyor. Eğitmenler şiddet içermeyen iletişim yöntemleri hakkında bilgilendirilecekler. Ayrıca ebeveynler de sadece çocuğu okulda sorun yaşadığı zaman değil, normal zamanlarda da çalışmalara dahil edilebilecek.

İlk Etapta 5 Okul

Öncelikle proje 5 okulda başlayacak.  2020/2021 sonbaharından itibaren 5 okul daha programa dahil edilecek. Bu süreçte programın planlanan şekilde gidip gitmediği de uzmanlar tarafından değerlendirilip incelenecek. Viyana il genel meclisi eğitim sorumlusu Jürgen Czernohorszky (SPÖ), kadın sorumlusu Kathrin Gaal (SPÖ) ve Viyana eyalet parlamentosu Yeşiller Kulübü başkanı David Ellensohn program masrafının 1.2 Milyon Euro olduğunu açıkladılar.

 

„Respekt: Gemeinsam Stärker“:

Neues Präventionsprogramm startet an Wiener Schulen

Foto: PID / VOTAVA

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Lesen Sie auch
Close
Back to top button
Close
Close