AVUSTURYAEKONOMİKADINTEKNOLOJİYAN MANŞET

Teknoloji Alanında Kadınların Sayısı Artmalı

Avusturya Kadın Bakanı Susanne Raab ile Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Margarete Schramböck, kadınların özellikle teknoloji alanında daha güçlü bir şekilde yer alması için herşeyi yapacaklarını açıkladı.

Ülke genelinde fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi branşlarda kadınların ve genç kızları teknik eğitim ve mesleklerde destekleyecek projelerin toplam 1,3 milyon Euro ile destekleneceğini açıklayan Kadın Bakanı Raab, ”Avusturya’da kadınların ve kızların kendi kaderini tayinini ve ekonomik bağımsızlığını daha da güçlendirmek istiyoruz. Kadınların kendi ayaklarının üzerinde durabilmesi önemlidir ancak Avusturya’da kadınlar hala erkeklerden daha az kazanıyor. İstatistik Kurumu’nun yakın zamanda yayınlanan rakamları da bunun büyük ölçüde adil olmayan şekilde meslek seçiminden kaynaklandığını gösteriyor. Çünkü kadınlar daha az maaşlı sektörlerde daha aktif. Bunu değiştirmek için, hala ağırlıklı olarak özellikle teknik alanlarda erkek egemen sektörlere daha fazla kadın çekmek önemlidir. Çünkü bu alanlar, kadınların erkekler kadar faydalanması gereken ve daha iyi kariyer ve maaş fırsatları sunmaktadır. Ayrıca farklı sektörlerde kadınların güçlü temsiliyeti bu alanlara yeni bir soluk ve perspektifler kazandırıyor.”

Hangi Projeler Desteklenecek?

Kadın Bakanı Raab, ”Yeni proje çağrımızın bir diğer odağı da kadınların ve kızların mali becerilerinin güçlendirilmesi olacak. Onların mali durumlarını güvenli bir şekilde idare edebilmesi, kimseye ihtiyaç duymadan yaşamasına yardımcı oluyor. Ben kadınların maddi olarak kendi ayakları üzerinde durabilmelerini ve kimseye bağımlı kalmamalarını istiyorum. Özellikle  gençlere ilham vermek için anaokulu ve okul çağında başlayan projeleri hedefliyoruz. Kadınlara ve kızlara, örneğin teknoloji alanında eğitim ve kariyer fırsatları hakkında kapsamlı bilgi sağlayan projeler de finanse edilebilir. Mali yeterlilik alanında, diğer şeylerin yanı sıra, danışma merkezlerinin mali konular için bilinçlendirilmesine ve duyarlı hale getirilmesine katkıda bulunan projeler desteklenebilir. Projeler  Başbakanlık web sayfası aracılığıyla sunulabilir.”

Teknik Alanlarda Cinsiyet Farkı Kapatılmalı

Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Margarete Schramböck: ”Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda kadınların varlığı sadece buraya farklı bir renk katmaz, ayrıca bu bir gelecek vizyonudur. Teknik mesleklerde daha fazla kadına odaklanmak şarttır ve bu Avrupa’nın ekonomik büyümesi ve konumu üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Teknik alanlarda cinsiyet farkını kapatmak, Avrupa’daki gayri safi yurt içi hasılayı 2050’ye kadar 810 milyar Euro’ya kadar artırma potansiyeline sahiptir. Çok sayıda araştırma, kadınların Avusturya’da henüz kullanılmamış büyük bir kalifiye işçi potansiyelini temsil ettiğini gösteriyor. Aynı zamanda, yerli şirketler, özellikle  teknoloji alanlarında büyük bir kalifiye işçi sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Kadın bakanının destek ve teşvik planı burada ilerleme kaydetmede önemli bir yapı taşı olacaktır.” dedi.

1,2 Milyon Yeni İş İmkânı

Bakan Schramböck, ”Ekonomi Bakanlığı’nın (BMDW) w-fForte programı, örneğin araştırma, yenilik ve teknoloji alanlarında yaratıcı rollerde daha fazla kadını görünür kılmayı amaçlamaktadır. Şu anda Avusturya’daki bilgi ve teknoloji uzmanlarının sadece yüzde 18’i kadındır. Bu dijital eşitsizliği ortadan kaldırmak ve Avusturya’da dijitalleşmeyi daha adil hale getirmek için w-fFORTE girişimi vardır. Projeler, Araştırma Teşvik Ajansı (Forschungsförderungsgesellschaft (FFG) aracılığıyla sunulabilir. Ekonomik politika kadın politikasıdır. Teknoloji alanında cinsiyet eşitsizliğinin azaltılmasının istihdam üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Bu, 2050’ye kadar 1,2 milyon kişiye yeni imkânı sunabilir.”

Son olarak Raab ve Schramböck, ”Avusturya’da kadınların ve kızların kendi belirledikleri bir yaşam sürmelerini istiyorsak, her şeyden önce onları fırsatlarından yararlanmaya teşvik etmeliyiz. Yeni çalışmalarımızla buna kararlı bir katkıda bulunmak ve aynı zamanda gerekli koşullarını daha da iyileştirmek istiyoruz.”

 

Im Bild Wirtschaftsministerin Margarete Schramböck Foto: BKA / Andy Wenzel

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"