EKONOMİ

Viyana Ticaret Odası (WK Wien): 9 Binden Fazla Yeni İşletmeyle Viyana’da İş Kurma Patlaması

WKW Başkanı Ruck: ''Yaşam modeli olarak girişimcilik daha popüler hale geliyor''

Viyana ekonomisinde büyüme devam ediyor. Geçtiğimiz yılda başkent Viyana’da 9221 yeni firma kuruldu. En son 2010 yılında  kurulan 9253 yeni firmayla bu denli yüksek bir seviyeye ulaşılmıştı. Viyana Ticaret Odası Başkanı Walter Ruck: “Viyana dinamik ve en yenilikçi firmaların kurulduğu bir metropoldür ve 2019  yılında Avusturya’da tüm yeni firmaların yaklaşık yüzde 25’i Viyana’da kuruldu.“

Bu liste içinde ilk sırayı 3.593 yeni kurulan firmayla iş ve el sanatları sektörü işletmeleri aldı. Bu işletmeleri takip edenler sırasıyla bilgi ve danışmanlık alanında kurulanlar (2.817 adet) ve perakende işletmeler (1.994 adet) oldu. WK Viyana Başkanı Ruck: “Girişimci yaşam modeli, özellikle vasıflı işçiler için gittikçe daha popüler hale geliyor. Bu, sağlam bir profesyonel eğitime sahip olmanın kendi işini yapmak için iyi bir temel olduğunu gösteriyor.“

Geçtiğimiz yılda Viyana Ticaret Odası yaklaşık 28 bin şirket kurma danışmanlığı yaptı. Ticaret Odasının ücretsiz olarak yaptığı bu hizmet kurulacak yeni firmaların iyi bir hazırlık yapmasına ve yeni firmaların piyasada ayakta kalmasına katkı sağladı. İşletmecilik kolay değildir ve bu süreç iyi bir hazırlık dönemi gerektirir. Ticaret  Odası uzmanları girişimcilere yasa, vergi ve sosyal güvenlik yasaları ile ilgili bilgileri sağlar, ayrıca kurumsal yönetim ve iş geliştirme hakkında ipuçları verir. Şirket kurmak isteyenlerden birçoğu Ticaret Odasından birden fazla danışmanlık hizmetini alırken bazı bireyler de firma kurma fikrinden kaçınır.

Ticaret Odası’nın girişimciliğe adım atanlar için desteği ve fırsatları her durumda kapsamlıdır ve çok çeşitli konularda yardım sunar: Yeni bir firma kurmak isteyenler şu konularda destek ve hizmet alıyorlar:

  • Finansman ve Destek: Ne kadar sermaye ihtiyacım var ve nereden sağlanır?
  • Yasal Çerçeve: Hangi şirket hangi avantajlara ve dezavantajlara sahiptir?
  • Sosyal Sigorta: Maliyeti nedir, nereye kayıt olmalıyım?
  • Vergiler: Girdi Vergisi (Vorsteuer) ile Katma Değer Vergisi (Umsatzsteuer) arasındaki fark nedir, gelir vergisi ne kadardır, kurumlar vergisi nedir?
  • Ticaret Hukuku: Ne tür bir iş yapmak istiyorum, yerine getirmem gereken şartlar nelerdir?
  • Kurumlar Kanunu: İşletmenizin yeri ve planlaması başarınızı etkileyen önemli faktörlerdir. Çeşitli kriterler başarıda önemli bir rol oynar, örneğin: Ayrılan alan, erişim ve giriş, park yerleri, mal yükleme boşaltma imkânları ve çevre koruma gereksinimleri.

Foto: wkw

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"