AVUSTURYAMANŞETPOLİTİKA

Viyana’da Yüzlerce Türk, Avusturya Vatandaşlığını Kaybedebilir

2018 yılına ait bir seçim listesi üzerinde çalışmalar yapan Viyana Belediyesi Vatandaşlık İşleri yetkilileri, Avusturya vatandaşı olduğu halde Türk vatandaşlığından çıkmamış veya sonradan tekrar Türk pasaportu almış yüzlerce Türk kökenlinin dosyasını inceliyor.

Türkiye Seçim Komisyonu Belgesi
2017 yılında da benzer bir seçim listesi aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) çevresinden ortaya çıkmış ama resmi bir belge olmaması ve hatalar tespit edilmesi nedeniyle çok dikkate alınmamıştı. Ancak 2018 yılına ait olan yeni belgeyi Viyana Belediyesi MA 35 Vatandaşlık İşleri Bölümü “Türkiye seçim komisyonunun resmi bir listesi” olarak nitelendirdi. Dolayısıyla bu durumda birçok Türk, Avusturya vatandaşlığını kaybetme riski ile karşı karşıya.

Dosyalar İnceleniyor
Avusturya vatandaşı olduktan sonra, başka bir ülke vatandaşlığına sahip olmak yasa dışıdır ve ispatlandığı taktirde Avusturya vatandaşlığının kaybına neden olur. Viyana Vatandaşlık İşleri Bölümü yetkilileri, süpheli durumda olan bireylerin incelenmesinin yeni ortaya çıkmadığını, İdare Mahkemesi’nin (VwGH) Mart 2020 yılında aldığı ve bu belgelerin delil olarak onaylanabileceği kararından itibaren sürecin devam ettiğini ve toplamda birkaç yüz vakanın şu an değerlendirildiğini açıkladılar.

ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"